enurezis nocturn

Tulburari sfincteriene

Postata de nica_maria2008 cu 10 ani in urma.

buna ziua. fetita mea are 6 ani si inca de la varsta de 3 ani se scapa in pat noaptea. de curand am auzit de un medicament numit driptane pe care sa il dau sa scape de aceasta problema; as vrea sa stiu daca este bine sa incep sa-i dau un astfel de tratament? inainte de asta am incercat mai multe remedii naturiste dar fara nici un rezultat.

Raspunsuri (2)

Psih. Roxana Olaru

acum 10 ani

Buna ziua,

Enurezisul are cauze psihologice la baza. Este o forma de manifestare a emotiilor, de multe ori cele de teama. Va recomand sa consultati si un psihoterapeut specializat in lucrul cu copii.

Dr. Tamara Marcovici

acum 10 ani

Buna ziua.
Este necesara o evaluare complexa: pediatrica, psihologica, neurologica, nefrologie pediatrica. Discutati cu medicul de familie pentru a realiza investigatiile necesare. Multa sanatate!