enurezis maturi?

Tulburari sfincteriene

Postata de enel cu 12 ani in urma.

Va rog din suflet sa ma ajutati: am 41 de ani, 1,71 m, 82 kg, si uneori urinez pe mine in somn. Ca alcool consum 1-3 beri/luna. Fumez 0-2 zile pe luna (dar cand fumez, fumez cca 15 tigari). Prima data cand am inceput sa urinez in somn mi s-a intamplat in armata, atunci urinam chiar foarte des: 2-4 ori/luna. Cea mai lunga perioada cand n-am mai urinat pe mine a fost de cca 2 ani. Ce ma sfatuiti, in afara de vizit la un medic?

Raspunsuri (2)

ochi negri

acum 12 ani

Cu riscul de-a ma considera o rautacioasa,iti recomand sa te impaci cu situatia.Medicii si psihologii la ce mai sunt buni?

psih Raluca Irimie

acum 11 ani

In afara de vizita la medic .... O vizita la un psiholog. Enurezisul e legat de multe ori de situatii stresante, cand cineva simte ca "pierde controlul". S-ar putea ca problema dumneavoastra sa se rezolve mult mai bine mergand la cateva sedinte de terapie.