ce sa mai fac

Tulburari sfincteriene

Postata de angelica49 cu 12 ani in urma.

Mama mea (64 ani) a suferit o interventie chirurgicala pentru ruptura de perineu pe 8 nov,totul decurge bine ,totusi dupa operatie nu urineaza singura .Ni se spune sa avem rabdare ca se va regla.Ce sa mai fac pentru ea?

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Procedeele chirurgicale moderne folosesc bandeleta care se monteaza in spatiul situat in spatele mucoasei vaginale, impingand vezica urinara si tot complexul vezical la locul lui in bazin. Recuperarea postoperatorie presupune sa fie extrasa sonda urinara a doua zi, si treptat isi poate relua orice fel de activitate. ar trebui analizata cauza pentru care nu-si poate relua functia de a urina singura, poate este durerea de la locul inciziei.

angelica49

acum 12 ani

Va multumesc,a fost externata,si-a reluat functia vezica,ar trebui sa ia un tratament ?Imi spune ca are usturimi.