Probleme cu testosteronul ?

Tulburari sexuale

Postata de VladM cu 6 luni in urma.

Buna ziua,

Sunt un bărbat de 27 de ani și am început să experimentez unele simptome care mă fac să mă întreb dacă nivelul meu de testosteron ar putea fi scăzut. Recent, am făcut niște analize de sânge, și iată rezultatele:

Testosteron Total (Testosteron): 10 nmol/L
Testosteron Liber (ATG):

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 6 luni

Buna ziua,

Daca sunteti ingrijorat de aceste simptome si de nivelul scazut de testosteron, va recomandam sa discutati cu medicul dumneavoastra. El va poate confirma diagnosticul si va poate oferi optiuni de tratament, cum ar fi suplimentarea cu testosteron sau schimbarea stilului de viata (o alimentatie sanatoasa si echilibrata, exercitii fizice regulate etc.) pentru a stimula productia propriului testosteron.

Este important sa aveti in vedere faptul ca nivelul scazut de testosteron poate avea si alte cauze, cum ar fi stresul, dereglarile hormonale sau conditii medicale subiacente. O examinare completa si analize suplimentare vor fi necesare pentru a determina cauza exacta si pentru a stabili cel mai bun plan de tratament pentru dumneavoastra.

Va recomandam sa va programati la un medic urolog: https://www.clickmed.ro/medic/urologie

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Hormonii-si-tulburarile-endocrine/semnele-subtile-ale-nivelului-scazut-de-testosteron_12224
sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/cum-va-afecteaza-un-nivel-scazut-de-testosteroni_11223