Tulburarea obsesiv-compulsiva este ereditara?

Tulburari psihice

Postata de MembruMobileApp1496744964 cu 6 ani in urma.

Adresez aceasta intrebare deoarece socrul meu sufera de aceasta boala si exact cum spunea psihiatrul care-l trateaza cu inaintarea in varsta simptomele se accentueaza si devine din ce in ce mai antisociabil.Sotul meu fiind fiul lui a inceput sa aiba acelasi tip de comportament .E isteric,se izoleaza.nu se acomodeaza in public,e obsedat de impotenta,nu il intereseaza nimic nu gaseste bucurie in nimic nici macar in copiii lui-ii considera dusmani care conspira impotriva lui,isi face idei preconcepute si o tine de bine chiar daca e absolut pe langa adevar,azi are o stare maine total opusa chiar starea se schimba se la o ora la alta,nu mai sti ce ii poti spune si ce nu(dintr-o p***ae face o isterie generala iar la o chestie importanta nu da atentie) samd As vrea sa stiu daca mosteneste boala sau efectiv e o boala noua cu alta forma de manifestare.Asemanarea dintre cele doua comportamente este aproape identica.Devine din ce in ce mai greu sa convietuiesti cu el, te oboseste psihic si te manipuleaza mizand pe intelegerea pe care o acorzi inca si intelegerea are o limita .Iar eu ma apropii vertiginos de limita extrema M-ati putea sfatui ce sa fac?Cum sa gestionez problema?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 6 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Schizofrenia-si-alte-tulburari-psihice/tulburarea-bipolara-este-ereditarai_16253