Homosexualitate la 12 ani?

Tulburari psihice Psihologie si psihoterapie

Postata de Utilizator11542135863 cu 5 ani in urma.

Buna! Va rog mult sa ma ajutați, astăzi fratele meu mi-a recunoscut ca se simte atras de băieți și am rămas puțin șocata.A avut la scoala in clasa o discuție despre asta iar el a recunoscut.. profesoara i-a sunat pe părinți dar lor nu le a spus încă nimic el doar mie.. mi-a spus ca vrea sa aștepte pana e sigur pe el.. a zis ca îl atrage un baiat se simte îndrăgostit de el.. după ce mi a zis i am spus intr una ca orice ar fi îl iubesc enorm și îl accept dar ma simt puțin ciudat nu stiu ce sa fac ce as putea sa ii spun oare este așa doar o perioada sau chiar este atras de același sex? La 12 ani e normal? Oare simte ca nu este iubit sau de ce s-a întâmplat așa? Și este definitiv nu se mai poate schimba orice as zice? Oare are lipsuri? Parintii mei sunt despărțiți dar noi am crescut de mici cu un tata vitreg care ne iubeste și a făcut totul pentru noi..am plans și sunt puțin speriata sau socata sa spun așa.. Multumesc

Raspunsuri (1)

Psih. Stefania Budacu

acum 5 ani

Buna seara, da, este normal ca, odata cu pubertatea, sa apara si primii fiori de acest fel. Nu manifestati teama, fiindca nu il ajutati pe fratele dvs - va recomand sa apelati la serviciile unui psiholog, de preferinta specilizat in psihoterapie cognitiv-comportamentala. Daca doriti sa mai discutam, ma puteti contacta si lșa adresa de mail stef.budacu@ adresa_web_filtrata
Toate cele bune!