este tulburarea bipolara afectiva o bola vindecabila ?

Tulburari psihice

Postata de MembruMobileApp1517134913 cu 6 ani in urma.

Buna ziua ! Mentioinez ca iau tratament pentru TULBURARE BIPOLARA AFECTIVA din 2011. In MAI 2011 am avut un episod maniacal (am consumat cafea chiar 2 cesti pe zi), chiar cu spume la gura, pot afirma. D-na doctora care ma tratat a considerat ca trebuie oprit tratamentul in anul 2013 (datorita faptului ca am consumat iar cafea) iar prin MAI 2013 s-a repetat un episod al bolii dar nu ca cel dintai, ceva mai bland, fara tipete, doar derilari, aberatii. Deci din 2013 fac iar tratament cu DEPAKINE CHRONO 500 mg si ABILIFY 10 mg. Intrebarea mea este daca aceasta boala este vindecabila in final, cu conditia sa nu mai consum excitante cerebrale tot restul vietii mele si sa am o viata linistita fara stres, nervi. Va multumesc. Elena

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 6 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical.
Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Schizofrenia-si-alte-tulburari-psihice/tulburarea-bipolara_15055