ce pot sa fac?

Tulburari psihice

Postata de Nicolae Cosmin cu 6 ani in urma.

Buna ziua!Ma numesc George iar de un an si 2 luni am luat tratament pt depresie paxetin 1 capsula pe zi problema mea principala este ca din martie din cand doctorul mi lea intrerupt brusc, pana in prezent ma simt foarte rau am greata ameteli senzatie de voma lipsa de pofta de mancare daca stiti pe cnv care a trecut prin asa ceva sami raspunda si mie sunt foarte ingrijorat pt sanatatea mea mentionez ca am 20 de ani.va rog frumos sa ma ajutati multumesc.

Raspunsuri (5)

psih.Bogdan Pîrtoacă

acum 6 ani

Salut George!

Cel mai bine ar fi să mergi la medicul tău de familie sau chiar la medicul specialist care ți-a prescris tratamentul și să-i prezinți situația.
În prospectul medicamentului scrie că nu este recomandat ca tratametnul să fie întrerupt brusc, existând riscul de sevraj.
Redau mai jos textul:
„La oprirea bruscă a tratamentului pot să apară simptome de sevraj. De obicei acestea sunt moderate ca
intensitate şi dispar în cel mult două săptămâni. Ocazional însă pot fi mai severe şi cu durată mai
lungă. Pentru a evita apariţia acestor reacţii, medicul vă va reduce doza treptat cu câte 10 mg la
interval de câte o săptămână.
Reacţii care apar la întreruperea tratamentului: greaţă, tulburări de vedere, senzaţii de şoc electric,
tremurături, tulburări ale somnului sau vise intense, anxietate, dureri de cap.
Mai puţin frecvent pot apărea: agitaţie, stare de rău, dureri oculare (un simptom al glaucomului),
tremurături, confuzie, tulburări de vedere, halucinaţii, transpiraţii, instabilitate emoţională, fluctuaţii
ale comportamentului, iritabilitate, diaree.
Dacă oricare din reacţiile mai sus menţionate apar şi sunt severe sau de lungă durată contactaţi
medicul cât mai curând posibil.
Dacă aveți orice întrebări suplimentare cu privire la acest medicament, adresați-vă medicului
dumneavoastră sau farmacistului.”

Sper ca aceste informații să-ți fie folositoare.

Sănătate și multe gânduri bune!

Nicolae Cosmin

acum 6 ani

am fost la medicul psihiatru dar a spus ca nu este de la tratamentul pe care mi l-a intrerupt brusc dar au trecut aprox 3 luni decand lam intrerupt sunt cam ingrijorat

Nicolae Cosmin

acum 6 ani

sal incep din nou iar mai apoi sal intrerup treptat?

psih.Bogdan Pîrtoacă

acum 6 ani

În cazul acesta nu pot recomanda decât să obți și o a doua părere de la un alt medic psihiatru. Simptomele descrise de tine semănă foarte bine cu cele specificate în prospectul medicamentului la oprirea bruscă a tratamentului.
Îți înțeleg îngrijorarea și îți doresc ca starea de bine să revină cât mai curând.

Nicolae Cosmin

acum 6 ani

mam trezit astazi cu aceleasi stari de voma si de neliniste sigur sa merg sa ma vada din nou un doctor sau sa mai astept poate dispar de la sine?