Buna ziua, tulburarea delirantă se poate vindeca, e posibil să se renunțe la medicatie?

Tulburari psihice

Postata de Utilizator11703428347 cu 4 luni in urma.

Tulburare deliranta

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 4 luni

Buna ziua,

Tulburarea deliranta poate fi gestionata si simptomele pot fi controlate cu tratament adecvat, dar nu exista momentan un remediu definitiv. Este esential ca medicatia sa nu fie intrerupta fara consiliere medicala. Adesea, medicatia este un element crucial in gestionarea tulburarii delirante si renuntarea la aceasta poate duce la recidiva simptomelor.

Este important sa se comunice cu medicul in legatura cu toate intrebarile sau preocuparile in legatura cu medicatia.

Managementul eficient al tulburarii delirante depinde adesea de o combinatie de tratament farmacologic si terapie. Terapia poate ajuta la imbunatatirea capacitatilor de functionare a persoanei, la gestionarea stresului si a starii de tensiune, precum si la dezvoltarea unor strategii de coping eficiente.

In cazul in care medicatia nu functioneaza sau daca exista efecte secundare problematice, persoana afectata sau medicii sau ar putea sa doreasca sa exploreze alte optiuni.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/psihiatrie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Schizofrenia-si-alte-tulburari-psihice/tulburarile-psihice-bolile-mintale_7650
sfatulmedicului.ro/Anxietatea-si-fobiile/medicatia-anxiolitica-tipuri-indicatii-si-efecte-adverse_17521

Clinica Hope

acum 3 luni

Bună ziua! Tulburarea delirantă poate fi gestionată, dar renunțarea la medicație nu este întotdeauna posibilă. Iată esențialul:

Tratament

Medicație: Antipsihoticele sunt principalele medicamente și sunt adesea necesare pe termen lung.
Terapie: Terapia cognitiv-comportamentală (CBT) și terapia de suport pot ajuta.
Monitorizare: Consultații regulate cu un psihiatru pentru ajustarea tratamentului.

Renunțarea la Medicație

Posibilitate variabilă: Unele persoane pot reduce sau întrerupe medicația sub supraveghere medicală, dar riscul de recidivă rămâne.
Supraveghere medicală: Orice schimbare în tratament trebuie făcută doar cu aprobarea și sub supravegherea unui medic.

Consultă un psihiatru pentru opțiuni personalizate de tratament.