Cum pot rezolva dezechilibrul hormonal cu tratament naturist?

Tulburari menstruale

Postata de Ina cu 4 ani in urma.

Buna seara! Am 21 de ani si de cand mi-a venit prima oara mentruatia (la 14 ani) ma confrunt cu ciclu neregulat, si stari de rau, insa in ultimele luni am stari puternice de rau dupa ce se termina menstruatia (stari de greata, voma, migrene), uneori si cu cateva zile inainte de menstruatie sau in prima zi a menstruatiei, in restul lunii sunt ok. Sunt si foarte sp***a, la aproape 1.60 am 40 de kg.
De-a lungul anilor am tot fost la doctori pentru a rezolva problema acestui dezechilibru hormonal, mi-au fost administrate tratamente cu anticonceptionale (pe care le suportam greu, Diane-35, Yasmin nu am suportat deloc), menstruatia era regulata doar in perioada tratamentului, dar starile de rau inca nu dispareau, insa dupa tratament ciclul se deregla din nou.
Am facut analize, la tiroida nu am nimic, dar testosteronul mi-a iesit 2.4nmol/L. Vreau sa urmez un tratament naturist, fara reactii adverse, in principiu vreau sa scap de acele stari de rau din urma menstruatiei. Va rog frumos sa ma ajutati cu un sfat sau sa imi sugerati un medic in Brasov. Multumesc anticipat!

Raspunsuri (1)

Admin SfatulMedicului

acum 4 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control ginecologic. Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/11-factori-neobisnuiti-care-cauzeaza-tulburari-menstruale_13491