Cum pot scapa de aceste stari?

Tulburari gastrointestinale

Postata de Username01 cu 2 luni in urma.

Buna ziua! De o perioada de timp ma confrunt cu niste stari de rau la stomac, tremurat uneori si oboseala stare de lesin si panica. Am constatat ca sunt niste atacuri de panica si am apelat la un psiholog , aceste stari apar si dispar din senin. Am facut 2-3 sedinte telefonice cu un psiholog inca nu simt o schimbare. Pe langa atacurile de panica, dimineata ma trezesc cu un discomfort al stomacului, imi face galagie de la prima ora, si simt ca am stomacul agitat si am si stari de greata nu prea pot manca dimineata deoarece am stari de voma si ameteli , simt ca imi este cald si nu suport caldura deloc ca mi se face rau de la ea. De fiecare data cand am fost la un medic nu prea m au luat in serios sau nu mi au gasit nimic, sunt doar foarte sensibila la orice, mi am facut analize la sange si mi au spus doar ca am nevoie de Vitamina D si sa ma expun la soare, sa mananc fructe si etc. Imi fac griji deoarece nu stiu exact daca starile pe care le am la stomac sunt provocate tot din cauza anxietatii sau stresului sau sa fie vorba de gastrita sau ulcer? Sunt constienta ca trebuie sa consult un medic pentru a afla dar am nevoie de un sfat, pot avea aceste stari la stomac si pe baza de stres? si in cazul gastritei se mai trateaza, ce tratamente exista? Multumesc

Raspunsuri (1)

ili-dragos

acum o luna

Buna, daca nu ai un diagnostic de afectiune fizica clar, atunci paote ar trebui sa mai incerci cu psihologul, pentru ca e posibil sa somatizezi niste stari psihice. Dar nu avea asteptari dupa 2-3 sedinte telefonice cu psihologul, daca ar fi fost un psiholog bun ar fi trebuit sa te avertizeze ca sunt necesare cel putin cateva luni, daca nu ani pentru a trata atacurile de panica