De ce îmi zvâcnește ochiul?

Tulburari de vedere

Postata de Utilizator11717001371 cu 4 luni in urma.

Bună
De aprox o săptămână am început să simt o zbatere/ zvâcnire a ochiului stâng, tind să cred ca este din cauza unei carii care are medicament provizoriu pe ea , am stat mai mult decât trebuia cu acel medicament iar săptămâna trecută M a și durut, la sf săptămânii acesteia merg la dentist și mâine îmi fac și o radiografie la sinusuri la recomandarea unei asistente medicale. Iau parasinus și folosesc picături pentru hidratare însă nimic.
Să fie de la carie sau de la altceva?
Mulțumesc !

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 4 luni

Buna ziua,

Zvacnirea ochiului, cunoscuta medical sub numele de mioclonie palpebrala, nu este de obicei un motiv de ingrijorare si poate fi cauzata de o varietate de factori diferiti. Acestia pot include stresul, oboseala, consumul excesiv de cofeina sau alcool, anumite medicamente sau chiar o iritatie a suprafetei ochiului sau a pleoapei interioare. In timp ce ar putea fi posibil ca durerea de la o carie dentara sa provoace zvacnirea ochiului datorita stresului sau disconfortului, acest lucru nu este tipic.

O alta posibilitate ar putea fi ca zvacnirea este cauzata de un spasm hemifacial, o tulburare neurologica ce afecteaza muschii faciali. In acest caz, spasmele incep de obicei in jurul ochiului si se pot raspandi la partea inferioara a fetei.

In orice caz, ar trebui sa discuti aceasta problema cu medicul pentru a determina cauza exacta si pentru a gasi un tratament adecvat.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/Neurologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Sanatatea-ochilor/de-ce-ti-se-zbate-ochiuli-cauze-posibile_19096