tulburari de somn

Tulburari de somn

Postata de adri_ela2000 cu 14 ani in urma.

d aproximativ trei luni ma trezesc noaptea aproape din ora in ora,dar adorm imediat inapoi.imi doresc sa dorm si eu macar 6-7 ore sa ma trezesc.mentionez ca ziua nu sunt obosita.ce pot face?de ce nu dorm in continuu?

Raspunsuri (2)

Psih. Grasu Doina

acum 14 ani

Draga Adri_ela,

Imi dau seama ca este deranjant si suparator sa te trezesti atat de des noaptea, dar pentru a putea gasi solutia acestei probleme este necesar sa afli cauza. S-a intamplat ceva semnificativ pentru tine inainte de aceste 3 luni? In timpul zilei cum te simti? Seara, inainte de culcare te framanta ceva anume, te preocupa sau te ingrijoreaza ceva anume? Cand te trezesti ce faci? Mergi si la toaleta noaptea?

Spui ca ziua nu esti obosita, eu iti recomand sa faci sport chiar inainte de culcare. Practicarea unor exercitii fizice timp de aproximativ 30 min. zilnic ajuta la mentinerea unei sanatati optime si totodata te pot ajuta sa ai un somn linistitor.

Toate cele bune si o zi frumoasa in continuare!

mery

acum 14 ani

BUNA SI EU MA CONFRUNT CU PROBLEMA DE INSOMNIE NU MA POT ODIHNI BINE SI DE O SAPTAMINA SUNT TARE AGITATA SI MA DOR VENELE DE LA MIINI SI PICIOARE VA ROG DACA STITI SI ATI FOLOSIT UN TRATAMENT SAU UN CEAI PENTRU ASA CEVA SI A DAT RANDAMENT SCRIETI-MI SI MIE VA DORESC SANATATE