Tulburare de somn?

Tulburari de somn Somnolenta Insomnie Tulburari comportamentale de somn - REM Tulburarea ritmului circadian de somn Apnee Paralizie in somn
+4
Vezi toate grupurile

Postata de Utilizator21558181187 cu 4 ani in urma.

Buna seara,de cateva luni ma confrunt cu o problema,si anume cu visele.Visez noaptea foarte mult,nu e zi in care sa nu visez ceva,si problema este ca de multe ori am fie cosmaruri,fie vise deranjante in urma carora ma trezesc cu pulsul marit sau transpirat.Din cauza ca ma trezesc des noaptea nu ma simt odihnit.Am crezut ca problema data va disparea,dar din cate observ doar se agraveaza cu timpul.In 60% din vise mereu visez marea agitata cu valuri uriase care vin peste mine,dar am si alte vise cu furtuni,foc,bezna si chiar si cosmaruri.In toate visele mele,absolut in toate mereu simt aceleasi emotii,tristete si frica,si cateodata singurtatae,si recunosc ca in realitate uneori chiar asa si ma simt.Ma stradui sa nu mananc cu 2-3 ore inainte de a ma culca,inainte de a adormi imi pun o muzica de relaxare,dar nu ajuta,parca e si mai rau.Din cauza viselor in care vin valuri peste mine,imi tin respiratia involuntar cat dorm,si ma trezesc cu o senzatie de parca era sa ma sufoc,alteori pot avea si paralizie.Care o fi cauza acestor vise?

Raspunsuri (1)

Admin SfatulMedicului

acum 4 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/tulburari-de-somn-periculoase_11400