Trezire brusca imediat dupa adormire?

Tulburari de somn Paralizie in somn

Postata de Utilizator21582745200 cu 4 ani in urma.

Buna seara.
Am o curiozitate/intrebare in legatura cu ceea ce mi se intampla imediat dupa ce adorm.
Fie ca este seara, fie ca este dupa masa si ma pun la un somn, cateodata ma trezesc brusc la scurt timp dupa ce adorm intr-o stare generala rea de tot, corpul sa zicem paralizat in ideea in care daca incerc sa ma misc ma cuprinde imediat o stare de rau. Sunt constient de starea mea, incerc sa ma misc cate putin, putin pentru ca daca incerc sa fac miscari mai ample de ex. incerc sa misc un picior, ma cuprinde o stare de rau, gen ameteala, greata. Daca stau linistit si fac miscari mici, adica incerc sa misc doar degetele, imi revin la starea normala fara sa fiu foarte deranjat de acea stare de rau. Dupa ce imi revin, ma intorc si adorm fara probleme. In timpul somnului nu mi s-a mai intamplat sa ma mai trezesc (pana dimineata). Ca idee, in timpul zilei sunt activ, nu ma lupt cu starile de somnolenta, sunt apt de munca si functional 100%. Aveti oare vre-o sugestie unde sa caut un raspuns, ce anume ar putea declansa starea aceasta? Multumesc mult. Stima!

Raspunsuri (2)

Dr. Tamara Marcovici

acum 4 ani

Buna dimineata.
Ceea ce descrieti pare a fi o tulburare de somn din categoria parasomniilor (ex. paralizia izolată recurentă în somn). Pentru un diagnostic de certitudine va recomand evaluare de specialitate la nivelul unui centru/cabinet de somnologie. Multa sanatate!

Utilizator21582745200

acum 4 ani

Buna seara.
Multumesc frumos pentru raspuns, cu siguranta ma voi indrepta catre ajutor de specialitate.
Seara frumoasa!