Tratament tulburari de somn

Tulburari de somn

Postata de chill cu 14 ani in urma.

Una dintre cele mai eficiente si sigure alternative la medicamentatia pentru tulburarile de somn si anxietate este Kava (piper methysticum).

Despre Kava

Numele de Kava se refera atat la planta exotica din familia piperaceelor cat si la bautura preparata din radacina acesteia si este folosita de peste 3000 de ani de catre locuitorii insulelor pacifice in scopuri sociale, medicinale si ceremoniale, precum alcoolul in tarile de vest. Traditional, Kava reprezenta o legatura intre lumea oamenilor si lumea spiritelor, nici o decizie importanta nu era luata, nici o prietenie legata si nici un oaspete primit fara a consuma Kava. In prezent licoarea pacifica este folosita in tratarea tulburarilor de somn si anxietate, ca si lubrifiant social in scopuri recreative sau pentru relaxare dupa o zi grea de munca.

Despre efecte

O bautura semi-potenta de kava produce efecte in 20-30 de minute, motiv pentru care se recomanda o pauza de cel putin 15 minute intre serviri. Efectele dureaza aproximativ 2 ore si jumatate si variaza in functie de cantitate si potenta.
Senzatiile in ordinea aparitiei sunt: o usoara amortire a gurii, comportament usor vorbaret si sociabil, claritate in gandire, calm, relaxare a muschiilor si o stare generala de bine. Desi comparata cel mai adesea cu alcoolul sau valiumul, Kava este unica prin efectele sale si faptul ca nu perturba rationamentul consumatorului. Spre deosebire de consumatorul de alcool, bautorul de kava cand se trezeste nu sufera efecte fizice sau psihice negative ci dimpotriva se simte extrem de odihnit si revigorat.
3000 de ani de consum si numeroase studii stiintifice au demonstrat ca folosirea traditionala a radacinii de Kava nu creaza dependenta, nu are efecte adverse permanente iar consumatorii nu dezvolta toleranta.
Este de precizat faptul ca primele dati cand veti consuma Kava efectele resimtite vor fi minimale urmand ca deabia dupa 3-4 sesiuni aceasta sa isi dezvaluie adevaratul potential.
Pentru mai multe informatii despre Kava va sugerez urmatoarele carti disponibile pe amazon.com:

* Kava: The Pacific Elixir: The Definitive Guide to Its Ethnobotany, History, and Chemistry by Vincent Lebot
* Kava: Medicine Hunting in Paradise: The Pursuit of a Natural Alternative to Anti-Anxiety Drugs and Sleeping Pills by Christopher S. Kilham
* Kava: The Miracle Antianxiety Herb by Ray Sahelian
* Kava: Natures Answer to Stress, Anxiety, and Insomnia by Terrence McNally and Hyla Cass

Raspunsuri (1)

RADU1978

acum 11 ani

Am inceput o terapie audio si deja se vad rezultatele adica pot dormi linistit nu ma mai trezesc noaptea din somn si numai pot adormi pana dimineata, au si un site http://www.brainsync.ro/ sper sa va ajute !