Suferi de tulburare afectivă bipolară daca ai avut doar un singur episod maniacal indus de tratamentul cu antidepresive triciclice respectiv Trittico și Xanax?

Tulburari de somn

Postata de Elena cu 11 luni in urma.

Daca am 60 de ani și , in urma tratamentului cu antidepresive Trittico și Xanax am făcut un episod maniacal cu psihoza, înseamnă că sufăr de tulburare bipolara și trebuie să iau tratament toată viața?

Raspunsuri (2)

Psih. Stefania Budacu

acum 11 luni

Bună ziua, nu – înseamnă că ar fi bine să schimbați medicul, să mergeți la cineva recunoscut și în paralel să urmați psihoterapie cognitiv comportamentala! Toate cele bune!

Clinica Hope

acum 2 luni

Într-o situație ca aceasta, este esențial să consulți un medic specialist, de preferință un psihiatru, pentru o evaluare adecvată și un diagnostic precis. Un episod maniacal cu psihoză poate indica, într-adevăr, prezența unei tulburări bipolare, dar numai un specialist poate confirma acest lucru după o evaluare amănunțită a istoricului medical și a simptomelor tale. Tratamentul pe termen lung și necesitatea de a lua medicamente pentru întreaga viață depind de diagnosticul specific și de evoluția simptomelor tale. Este important să discuți deschis cu medicul tău despre îngrijorările tale și să urmezi îndrumările și tratamentul recomandat pentru a gestiona corect tulburarea și a îmbunătăți calitatea vieții tale.