Stefania B

Tulburari de somn

Postata de Stefania B cu 12 ani in urma.

Nu mai suport! M trezesc in ficare noapte de cel putin 5 ori ! acum sa va zic cv despre mn : am 14 ani ,stresata nu prea sunt ..poate din cand in cand ,sunt cam sp***a pt varsta mea dar ma enervez foarte tare in timpul zilei deoarece persoanele din jurul meu parca fac tot posibilul sa ma scoata din minti ( dar nu cred ca e din aceasta cauza) si cam atat .A cum va rog sa imi raspundeti pt ca ma trezesc mereu obosita si nu mai pot :(( Ajutati-ma va rog !!!!

Raspunsuri (2)

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Perioada copilariei !0 -- 14 ani denumita si pubertate , datorita modificarilor hormonale , se caracterizeaza ( mai ales la sexul feminin ) prin simptome pe care nu le-ai avut pana acum ,cum ar fi nervozitate , irascibilitate ( suparari din lucruri fara importanta) ,tulburari de somn , timiditate excesiva , transpiratii , tuburari de atentie etc. Ceea ce simti d-ta poate sa aiba ,la origine , aceasta situatie. Cred ca ar fi bine sa discuti si cu medicul de familie

Psih. Marcu Ioana-Corina

acum 12 ani

Draga mea,

Te afli la o varsta minunata la care incepi sa privesti tot ceea ce te inconjoara cu alti ochi datorita propriilor schimbari care se petrec in corpul tau si in mintea ta. Este normal ca uneori sa te simti agitata, nervoasa sau irascibila. Este normal ca unele nopti sa fie ceva mai meditative, pline de ganduri sau indoieli, diversele intrabari din capusorul tau cautandu-si raspunsurile.
Acum daca ceea ce am descris eu mai sus se intampla frecvent, acest fapt afectandu-ti activitatea scolara si starea de sanatate, atunci iti sugerez sa vorbesti despre aceste aspecte cu parintii tai si sa te indrepti catre un psiholog. Poate, consilierul scolar te poate ajuta sa te simti mai bine!

Cu drag,
Ioana-Corina MARCU,
Consilier Psihologic- copil, adult, cuplu, familie
nr. tel.- 0754/024.213;
Email - [email protected]