sevrajul dupa fumat

Tulburari de somn

Postata de pepy cu 11 ani in urma.

M-am lasat de fumat si acum am probleme cu somnul.Ma trezesc noaptea si nu m-ai pot adormii deloc .Ce trebuie sa fac.

Raspunsuri (4)

Dr. Tamara Marcovici

acum 11 ani

Buna ziua. Ar fi necesar sa va adresati unui centru de consiliere pentru renuntare la fumat. Pana atunci, incercati sa va relaxati seara (plimbare, lectura usoara, vizionarea unei comedii, bautul unei cesti cu lapte caldut), evitati exercitiile fizice in cursul serii, mancarea grea, cina tarzie, alcoolul si cafeaua. Incercati sa respectati o anumita ora de culcare si sa nu existe stimuli care sa va conturbe somnul (lumina, zgomote). Daca va treziti in cursul noptii, faceti cativa pasi prin casa, beti lapte sau ceai de tei si schimbati pozitia in pat. In situatia in care problema persista, adresati-va medicului de familie pt. a va prescrie un remediu adecvat. Multa sanatate!

colnago

acum 11 ani

Daca doriti, va trimit in email cartea lui Allen Carr: "In sfirsit nefumator".
[email protected]

Radu Solment

acum 10 ani

Incearca tratament pe baza de Valeriana. Are efect calmant, provoaca o stare de liniste si reduce insomniile. Eu am gasit pe internet o varianta imbunatatita pe care ti-o recomand:
http://***.ro/articol/Produse/Tincturi/Tinctura_Somn_-__usor-663.html

Sanatate si Sarbatori fericite!

INsaNE92

acum 9 ani

Nu stiu daca problemele cu somnul au inceput odata cu lasatul de fumat...
Eu m am lasat de fumat,si nu am avut probleme de nici un fel
(somn,greutate,stari nervoase)
Problemele cu somnul pot aparea si de la alimentatia necorespunzatoare,mese la ore tarzii,dupa ora 20:00
sau consumul de cofeina :Cafea,Pepsi

Si eu am probleme cu somnul,dar la mine se trage de la constipatia cronica
Am fost la medic,dar nu m a ajutat cu nimic,mi au luat banii pe consultatie,dar problema a ramas

In legatura cu renuntarea la fumat,cartea aia "Allen Carr"mi se pare o p***ae,daca nu ai ce face dai banii pe cartea aia.
Am renuntat la fumat fara nici un medicament,pot spune doar ca am avut o vointa de fier,sunt nefumator de 2 ani si 8 luni am uitat cum se numesc tigarile,si ce pret mai au :)) hahah

Off topic
Siteul are bugguri si erori
adauga sau mananca litere in chat cand tie lumea mai draga..