Odihna si pete

Tulburari de somn

Postata de nelu95 cu 8 ani in urma.

Buna seara / ziua , in ultima perioada stau mai mult in fata calculatorului si mai putin ma odihnesc. Nu pot sa dorm devreme, decat pe la ore tarzii cum ar fi 12-1 noaptea. Si dimineata cand ma trezesc ma simt foarte obosit.
Ce sa fac in cazul acesta?

2. De mai bine de cativa ani mia aparut o pata aproximativ neagra pe spate, partea stanga care uneori ma mananca, ce sa fac sa scap de ea?

3. Am 20 de ani si 55 kg, care ar fi solutia sa mai iau in greutate?

Raspunsuri (2)

Dr. Razvan Pop

acum 8 ani

Buna ziua, In cazul problemei de greutate trebuie in primul rand mentionat daca ati incercat sa vedeti daca aportul dvs. zilnic depaseste consumul caloric (ex. necesar mediu 2.000 kcal/zi dar daca activitatea fizica este intensa, atunci acest necesar se poate si dubla) aceasta doar ca sa va mentineti greutatea nu si pentru a o mari. Un kg reprezinta aproximativ 7.000 kcal, mai departe calculati dvs.
Pentru pata de pe spate cel mai indicat este sa consultati un medic dermatolog, deoarece o simpla pata poate insemna multe de la cele mai banale probleme de sanatate pana la cele mai grave.
Iar cat despre insomnii, in primul rand cauza principala este utilizarea excesiva a calculatorului care poate produce aceste insomnii la care ulterior trebuiesc cautati factorii psihologici care declanseaza insomnii inainte de toate.

nelu95

acum 8 ani

Multumesc frumos de informatie.