oboseala

Tulburari de somn

Postata de chelaruvaleriu cu 14 ani in urma.

dupa o zi de munca intensa acumulata cu stres ma trezesc noaptea -nu pot sa mai adorm ce trebuie sa fac

Raspunsuri (3)

tony

acum 14 ani

Sal, ca sa poti sa dormi linistit ai cateva obtiuni:

1) Incearca sa bei bere (buna la rinichi si te face sa domri)
2) Mananca o supa fierbinte.
3) Asta e ilegala in Ro dar prin alte tari europene nu, fumeaza o mary si dormi ca un nou nascut :P.

Dar cum nu prea ai cum sa faci asta in Ro fa-ti un concediu de un weekend in Olanda sau Cehia si incearca.
Sau incearca varianta 1+2

Succes!!!

marialeea

acum 14 ani

Lasand gluma de mai sus la o parte, inteleg ca nu iei somnifere. Asta inseamna ca ai nevoie de ceva din plante care sa te ajute sa dormi linistit. Incearca la Plafar, cumpara ceai Sedativ si fa-ti o cana seara, la culcare. Dozeaza-ti taria ceaiului in functie de cum raspunde organismul tau la plantele continute de ceai: la inceput pune o lingurita-doua de ceai la un ibric de cca. 1 l, apoi poti mari doza daca nu isi face efectul (pare-mi-se ca insasi pe cutie scrie ca se pune 1 lingurita de ceai/cana, dar nu imi mai amintesc exact). Totusi, cred eu ca doua lingurite/ibric te vor ajuta perfect sa dormi neintors.
Multa sanatate si... somn usor.

elena794117188

acum 14 ani

Incearca cu extraveral, sau Persen Forte - este din plante si contine valeriana. bea un ceai de sunatoare seara cu miere de albine sau lapte caldut cu miere... Eu asa am inceput sa dorm mai mult si mai bine, mi/am reglat sistemul nervos, emotional . Am mai luat si Ginsavit / toate vitaminele si mineralele. Este un medicament de loc scump dar.. eficace.