Nu pot sa dorm deloc ?

Tulburari de somn

Postata de Paraschiva cu 5 luni in urma.

Buna ziua!! In urma la o raceala zdravana (cred că început de aprindere la plămâni) am rămas cu durere de cap ,cu amețeli _migrene și nu pot sa dorm deloc 😭😭😭 de 2 săptămâni.Unde sa merg și ce sa fac?? M*am gândit să îmi fac un tomograf,
poate a rămas infecție undeva care îmi dă aceste dureri de cap și migrene ,și faptul că nu pot sa dorm deloc mă omoară 😭😭😭.Nu am avut așa ceva niciodată!! Va mulțumesc 🙏🙏🙏

Raspunsuri (3)

SfatulMedicului

acum 5 luni

Buna ziua,

In aceasta situatie, este recomandat sa consulti un medic specialist, cum ar fi un neurolog sau un medic de familie. Ei vor putea evalua simptomele tale si sa iti ofere un diagnostic adecvat. Poti incerca in prima faza sa discuti cu medicul de familie, care te poate indruma catre specialistii necesari in cazul in care considera ca este necesar un tomograf. Acesta te va ajuta sa identifici sursa durerilor de cap si migrenei, precum si sa gasesti solutii pentru a putea dormi mai bine. Pana te vei putea adresa medicului, asigura-te ca ai un stil de viata sanatos, cu suficienta hidratare, odihna si alimentatie echilibrata. De asemenea, poti incerca sa eviti factorii declansatori cum ar fi stresul, alimentele grase sau lumina intensa.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/neurologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Oboseala-cronica/oboseala-si-somnolenta-cauze-comune_7596

Psih. Stefania Budacu

acum 5 luni

Bună ziua, va recomand tonotil si perfuzii cu ringer si vitamine. Asta, pe langa un consult neurologic si orl

Clinica Hope

acum 2 luni

În calitate de psihiatru, recomand să consulți mai întâi un medic specialist pentru evaluarea simptomelor tale fizice, cum ar fi durerea de cap și amețelile. Aceste simptome pot fi asociate cu diverse condiții medicale, iar un examen medical complet poate oferi indicii importante în stabilirea unui diagnostic corect și a unui plan de tratament adecvat. În plus, dificultatea de a dormi poate fi legată și de factori psihiatrici, cum ar fi stresul sau anxietatea. Un medic psihiatru ar putea oferi evaluare și îngrijire pentru aceste aspecte, iar în unele cazuri, poate fi util să te adresezi unui terapeut pentru consiliere suplimentară în gestionarea stresului și a altor factori care ar putea afecta somnul și starea ta de sănătate mintală.