Nu pot dormi noaptea

Tulburari de somn

Postata de cu 14 ani in urma.

Buna ziua,

Am urmat un tratament cu anxiolitice, pentru ca nu pot dormi noaptea si, dupa ani de tratament am facut o crize de anxietate. In acest timp am fost diagnosticata cu epilepsie tratata actual cu carbamazepin. Problema cea mai mare este ca nu pot dormi noaptea, sunt agitata si nu stiu carui tip de medic sa ma adresez pentru un tratament. Am fost la un psihiatru, mi-a dat fluoxin si seroxat, dar nu am observat nici o imbunatire.

Raspunsuri (1)

Medic de garda

acum 14 ani

Stimata doamna,

Insomnia de lunga durata sau cronica dureaza luni si ani si este reflexul obisnuit al unei situatii psihiatrice/medicale cronice, utilizarii unor medicamente sau o tulburare de somn primara. Epilepsia poate ocaziona rareori o tulburare a somnului. In acest caz o electroencefalograma (EEG) nocturna este indicata. Medicul psihiatru care va consultat suspicioneaza o depresie anxioasa pentru care ati primit un tratament corect.

Nu ati precizat dozele medicamentelor si de cand le administrati. Fluoxetinul se indica in doza de 20mg/zi, iar Seroxat (Paroxetinum) se indica incepand cu 20 mg/zi si se poate creste cu 10 mg/zi pana la o doza maxima de 5omg/zi. Abia dupa 2 saptamani de tratament se observa efectul lor terapeutic. Va recomand supraveghere medicala la psihiatru pentru ca pot aparea recaderi sau recurente la tratament.