medicamente contraindicate soferilor

Tulburari de somn

Postata de claudiu74 cu 14 ani in urma.

va salut. de ceva vreme am auzit si eu de substante interzise soferilor.eu am permis din 95, si in urma unor suparari puternice de acum 6 ani, am avut o cadere psihica, de 3 ani de zile iau rivotril 0,5 dimineata si 0,5 seara. dupa pastile ma simt un om normal,exact cum eram inainte sa am caderea psihica. doctorita a zis ca sa r putea sa trebuiasca sa iau toata viatza rivotril. efecte adverse nu am, nici somnolenta nici nimic. in tot acest timp am condus fara probleme. agentul activ din rivotril este clonazepamul. este interzis soferilor? daca mi ar lua probe biologice ar depista? risc dosar penal? va multumesc! si tot respectul!
ps.oare trebuie sa l iau toata viata rivotrilul,nu da efecte secundare pe termen lung? precizez ca sufar de anxietate cronica si insomnie.

Raspunsuri (3)

zeita

acum 14 ani

si eu am luat rivotril un an de zile, dar in cantitate mai mare. insa asta cred ca ar trebui intrebat la forurile competente pt a primi un raspuns in conformitate cu legislatia in vigoare pt intocmirea unu dosar penal pt cauza de mai sus.

Psih. Sorinel Mocanu

acum 14 ani

Referitor la intrebarea despre contraindicatia rivotrilului pe timpul sofatului, cel mai simplu raspuns il obtineti citind rubrica "Contraindicatii" din prospectul medicamentului. Dar problema referitoare la necesitatea de-a lua medicamente toata viata are o solutie alternativa in psihoterapie: dureaza mult mai putin, si - treptat - veti putea renunta la medicatie, pe masura ce terapia da rezultate.

claudiu

acum 14 ani

multumesc pentru raspuns.la contraindicati scrie ca cel putin cateva zile la inceputul tratamentului sa nu fac activitati riscante, si in functie de cum ma simt,dupa cateva zile pot sa mi reiau activitatile normale si aici ma refer la sofat. vreau sa va intreb exista ceva produse naturiste ca sa scap de rivotril? multumesc.