insomnie

Tulburari de somn

Postata de elisav6 cu 12 ani in urma.

actualmente sint pensionar dar am lucrat in ture iar de cind am iesit la pensie nu pot sa dorm mai mult de 4-5 ore pe noapte va rog un sfat.multumesc

Raspunsuri (11)

Psih. Delia Mihaela

acum 12 ani

Buna ziua,
Trebuie sa intelegem ce a insemnat pentru d-voastra pensionarea. Ce credeati ca se va intampla odata cu iesirea la pensie? Ce avantaje si dezavantaje a avut pt d-voastra.
Acestea si multe alte lucruri se discuta in cadrul sedintelor de consiliere pshiologica. Daca insomnia este de lunga durata trebuie neaparat si medicamentatie pe care vi-o prescrie psihiatru.

elisav6

acum 12 ani

pensionarea in cazul meu nu a insemnat o problema psihologica sau de adaptare ci am privit-o ca pe ceva firesc, dar avind in vedere ca stau la bloc si nu am activitati deosebite zilnice ,adica nu fac efort prea mult nu stiu care ar fi cauza de nu pot sa dorm mai mult.

Psih. Delia Mihaela

acum 12 ani

ceva firesc...spuneti-mi exact cum credeati ca se va schimba viata d-voastra odata cu iesirea la pensie?

elisav6

acum 12 ani

probleme nu am si viata sa schimbat exact asa cum am asteptat adica in bine fara prea multe griji desi ca toti pensionarii mai sint nemultumit de viata asta de mizerie .in general bine.

Psih. Delia Mihaela

acum 12 ani

mi-ati repetat faptul k nu aveti probleme, imi puteti spune ce v-a facut sa afirmati asta? Ac***a in vedere ca eu nu am mentionat cuvantul probleme..

elisav6

acum 12 ani

adica nu sint stresat sau ingrijorat ci i-au viata asa cum e cu bune si rele.

Psih. Delia Mihaela

acum 12 ani

asta inseamna ca nu aveti probleme(faptul k nu sunteti stresat sau ingrijorat), si totusi ce v-a facut sa spuneti in mod repetat acest lucru cand eu va intrebasem altceva, si anume cum credeati ca se va schimba viata dupa pensionare?

elisav6

acum 12 ani

nu ma asteptam la altceva decit asa cum este si acum doar ca nu pot darmi mai mult asta e problema si nimic altceva.multumesc

Psih. Delia Mihaela

acum 12 ani

Atunci spuneti-mi cum este acum si ce va nemultumeste cel mai mult de cand ati iesit la pensie

Victoras

acum 12 ani

Incercati cu ceaiuri gen Paducel si Lac***aa.Primul relaxeaza sistemul nervos central,al doilea calmeaza.Cereti ajutor la magazinelel naturiste.Eventual MELATONINA( hormonul somnului) v-ar putea ajuta daca ati lua 1capsula seara inainte de culcare cu 1/2 de ora.Sanatate!!!

elisav6

acum 12 ani

multumesc pt. sfat