insomnie

Tulburari de somn

Postata de Anamariyea cu 12 ani in urma.

buna ziua,
acum aproximativ 3 saptamani colega mea de apartament a facut o criza foarte urata, a inceput cu plans, apoi cu un urlat si cu pomenirea diavolului... eu m am speriat ingrozitor, am inceput sa tremur iar din seara aia am avut o saptamana cand imi era frica si de umbra mea ( acum a trecut) dar am ramas cu insomnie, am cel putin 2 nopti pe saptamana cand nu pot dormi, imi este foarte somn pe la ora 8, dar la 11 cand ma bag in pat sa dorm nu reusesc, cred ca stau cate 3-4 ore pana sa adorm. Inca un lucru care mi se intampla, imi este foarte frica noaptea. Ce sa fac?

Raspunsuri (4)

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Sfatuiti-va cu un psiholog. si incercati sa va autocontrolati

Iuli

acum 12 ani

Colega de apartament trebuie dusa la psihiatru caci ceea ce descrieti poate fi un debut de schizofrenie. Iar dvs v-ar face bine un psiholog pt a trece peste episod. E normal sa va fie teama noaptea daca dormiti cu ea iar ea este atat de imprevizibila. Daca intr-adevar este bolnava psihic, trebuie sa ia tratament altfel se poate intampla, in timp, ceva mult mai grav.

Anamariyea

acum 12 ani

multumesc pentru raspunsuri,
Colega mea are 2 saptamani de cand s-a intors din spital si e sub tratament, medicii i-au spus ca a fost vorba de oboseala acumulata in timp, din cauza noptilor nedormite si din cauza strsului acumulat in ultima luna ( cu o saptamana inainte de a face criza ea si a dat lucrarea de dizertatie). Eu deja sunt mai bine, am inceput sa dorm noptile, si luni am programare la un psiholog.
Va multumesc inca o data!

croitoru

acum 8 ani

Colega trebuie tratata, si nu tu.