insomnie

Tulburari de somn

Postata de roxanadiana cu 13 ani in urma.

Buna ziua. Am 24 de ani iar de o saptamana nu mai pot sa dorm, sunt nopti cand nu dorm deloc si toata ziua nu ma simt obosita, si sunt nopti cand dorm de pe la 4 - 5 dimineata pana la 7 dimineata. Nu fumez si nu mai beau cafea de vreo 3 - 4 zile. Parintii mei au parasit tara de 3 ani, prietenul meu este foarte intelegator nu avem deloc confllicte. In timpul facultatii am stat de vorba cu un psiholog si mi-a spus ca sentimental sunt foarte sensibila, dar asta a fost in urma cu 4 ani, iar insomnia mea tine de o saptamana. Ce as putea face ca sa pot dormi din nou? Va multumesc.

Raspunsuri (4)

Psih. Antonia - Carla Isacu

acum 13 ani

De regula, insomnia este un simptom al unor probleme de ordin psihologic, mai mult sau mai putin constientizate. In orice caz, este de preferat sa fiti evaluata din punct de vedere psihologic, pentru a determina problema si a lua masurile corespunzatoare. O evaluare psihologica corespunzatoare nu se poate face pe internet. Daca doriti, ma puteti contacta pentru a stabili o intalnire. Multa sanatate!

Psih. Iordache Iuliana

acum 13 ani

insomnia este un strigat de ajutor al psihicului aflat in dificultate,un simptom si nu o problema in sine.este cel mai bun lucru pe care il poate face psihicul la momentul dat ca si mecanism de aparare.este clar ca exista o problema ,insomnia este doar virful aisbergului.nu chiar intimplator ai relatat ca parintii tai sunt plecati de 3 ani .lipsa oricarui conflict intr-o relatie....stiu si eu ce sa zic,conflictele sunt bune pentru evolutie,pentru crestere,pentru armonizare....cu siguranta tu stii cel mai bine cum stau lucrurile,oricum un psihoterapeut te-ar putea ajuta. cu respect iuliana iordache.

ana

acum 13 ani

buna ziua.am 18 ani si de aproximativ 2 saptamani ma straduiesc sa pot dormi,insa nu reusesc.mi-e foarte greu sa adorm,iar in timpul noptii ma trezesc de foarte multe ori.ziua ma simt obosita si din cauza asta am inceput sa dorm dupa amiaza dar nu pot.de regula sunt mai ocupata ,am un program incarcat la scoala si asta imi ia cam tot timpul .tind sa cred ca asta ma preocupa prea mult si devin incordata .daca acesta ar fi motivul ce as putea face sa nu ma mai gandesc la ce am de facut ziua urmatoare sau alte lucruri de genul acesta?

Valentina

acum 13 ani

Buna ziua!
In cazul problemelor de insomnie, se recomanda o viata cat mai linistita, lipsita pe cat posibil de stres. In urma cu aproximativ un an, o prietena de-a mea a scapat de aceasta afectiune prin intermediul unor produse pe baza de plante care intr-adevar au facut minuni. Tin minte ca imi poveste ca a dormit ca un prunc in seara in care a baut dintr-un suc de aloe (aloele are efecte uimitoare in aceasta privinta), in conditiile in care de ani de zile nu mai ausese un somn linistit si odihnitor. De asemenea, a urmat si o cura cu vitamine tot pe baza de plante care a ajutat-o la intarirea organismului.
Pentru detalii, va las adresa mea de email: [email protected]