insomnie

Tulburari de somn

Postata de georges29 cu 14 ani in urma.

am44 ani, adorm repede dar ma trezesc des noaptea si adorm foarte greu. A doua zi sunt foarte obosit. auneori chiar daca dorm toata noaptea a doua zi ma simt obosit.

Raspunsuri (12)

liviu

acum 14 ani

Incearca sa-ti faci o infuzie de sunatoare, vei avea un somn linistit fara sa te mai trezesti peste noapte. Culca-te cam la aceeasi ora in fiecare seara, chiar si in weekend.

Organismul se va obisnui cu ciclul somn-veghe si asta te va ajuta sa dormi mai bine. - nu manca si nu bea mult inainte de culcare. Cina trebuie sa fie usoara si trebuie luata cu cel putin doua ore inainte de culcare. Daca ai arsuri de stomac evita alimentele picante si grase.

De asemenea, nu bea multe lichide inainte de culcare ca sa nu faci excursii repetate la baie toata noaptea. - evita nicotina si cafeina pentru ca te pot tine treaz.

stefana bosnea

acum 14 ani

insomnia poate afea cauze multiple;stres,alimentatie necorespunzatoare (saraca in vit grupb= B,vit C,calciu si magneziu), multe nopti cu privare de somn etc...Stresul si efortul fizic prelungit fara a folosi suplimenti alimentari (de preferat organici), poate avea ca consecinta initiala insomnia, apoi lucrurile se pot complica.De cele mai multe ori refuzam sa ne ajutam organismul, considerind ca "trebuie sarezist".Si totusi sint atitea suplimente nutritve organice de care ne putem ajuta.Important este sa ne dorim acest lucru si sa cautam sa ducem o viata cit mai echilibrata.Cu respect.

Sorinel Mocanu

acum 14 ani

Elementele indicate de dv referitor la problema pe care o aveti sunt mult prea putine pt un raspuns util. Dat fiind ca scenariile posibile sunt multe, astept sa reveniti cu alte precizari.

georges29

acum 14 ani

ce alte precizari ar mai trebui, decat ca dureaza acest lucru de mult timp, am sperat ca este ceva trecator, analizele au iesit foarte bune.

dana

acum 14 ani

o cana de lapte cald (fierbinte)este foarte bun innainte de culcare:)!

nicols

acum 14 ani

Incercati cu produse naturiste , se gasesc la plafar , daca nu au efect ,mergeti totusi la psihiatru , este un semn de depresie .

ionut

acum 14 ani

incearca cu ceai de lac***aa la mine a avut efect 1 cana seara inainte de culcare

cosmarul

acum 14 ani

eu as spune sa iti inchizi debitele la banca pt apartament si sa fi la zi cu leasing-ul pt masina :))) o sa dormi linistit!

nelu

acum 14 ani

Buna seara ,am citit si eu aceste anunturii poate cineva ma poate sa ma ajute cu un sfat .Eu nu pot sa dorm noaptea numai cu medicamente am fost la un medic pishiatru si mia dat medicamente fara ele nu mai pot dormii. Deci fara ele adio ,stau si ma uit pe paretii am luat de prima data trichico am schimbat tratamentu,am luat frontin combinatcu trichico,dupa care mia schimbat tratamentu cu mirzaten 30g Inchipuitiva ce viata am .Daca nu beu medicamentu nu dorm am stat noptii de nu am dormit . Sa ne ajute bunul dumnezeu.

himalaya

acum 14 ani

Pentru a dobandi un somn si o odihna satisfacatoare puteti apela la produsul naturist Melatonin. Pentru mai multe detalii puteti accesa www.vitamine-naturiste.com/85_Melatonin.htm

george

acum 14 ani

daca beau seara 2 pahare cu,cola nu mai pot dormi cam 3-4 ore
ce pot sa am?
multumesc

George

acum 8 ani

Ma trezesc pe la ora 5 si nu mai pot sa adorm