insomnie

Tulburari de somn

Postata de mihaela1062 cu 15 ani in urma.

ce ma sfatuiti sa fac:adorm foarte greu si ma trezesc noaptea speriata,dupa care adorm foarte greu?

Raspunsuri (8)

carmen658

acum 15 ani

Buna,
De cand ti se intampla aceasta insomnie? Insomnia apare dupa emotii, eforturi intelectuale intense, stres permanent sau conflicte emotionale. Ea se poate asocia cu boli psihice sau organice (astm bronsic, boli de inima, afectiuni febrile etc.). Tratarea bolilor organice duce la eliminarea sau cel putin ameliorarea insomniei. Somniferele nu trebuie luate fara a consulta medicul, deoarece tulbura ritmul natural al fazelor somnului si creeaza dependenta.
Eu te-asi sfatui sa mergi la un control medical. Multa sanatate

mihaela1062

acum 15 ani

tin sa-ti multumesc,am fost internata la obregia am luat medicatia pt depresie dar de frica dependentei am intrerupt tratamentul si acum lupt cu mine sa nu imi fac ganduri rele din cauza unei boli grave,dupa 2 biopsii,ultima foarte buna,pe care o am.cu credinta in dumnezeu sunt fericita de orice clipa.

sergiu55138301

acum 14 ani

De ce nu incercati Acupunctura?
Rezultatele sunt destul de bune in tulburari de somn.

Dr.Fotescu Otto

sergiu55138301

acum 14 ani

De ce nu incercati acupunctura, rezultatele sunt bune.

Dr. Fotescu(cautati pe net)

cristian

acum 13 ani

Si eu am insomnie...nu pot sa dorm decat max 3 ore p noapte.Poate datorita stresului acumulat la scoala(CE SA FAC???)

daniela

acum 13 ani

eu adorm foarte greu(uneori trece toata noaptea si nu reusesc sa adorm),iar ziua sunt foarte irascibila.mentionez ca am 4 copii mici,dintre care 2 gemeni de un an si jumatate.sunt constienta de stres si imi dau seama care e cauza insomniei mele,dar ce pot face mai departe?ce sa fac sa ma linistesc,cum sa raman calma cand toti vor cate ceva in acelasi timp?

ciobo

acum 11 ani

si eu am INSOMII.CEEEE sa fac ca nu mai pot rezista simt ca mor.vreau sa dorm nu mai dorm de luni in tregi regular ca si cum dormeam de odinioara. c.e. s.a .f.a.c.?.?.?

loredana

acum 11 ani

Rugaciune-meditatie,sport, natura, jocuri, iubire ...Enjoy!