Insomnie la o varsta frageda

Tulburari de somn

Postata de Stefanursu cu 10 ani in urma.

Buna am 20 de ani si de 3 ani incoace am probleme cu somnul ,in timpul saptamanii cat sunt la facultate noaptea de abia daca reusesc sa dorm 4 ore. Nu duc o viata sedentara ma duc de 3 ori pe saptamana la sala si in zilele in care nu fac culturism alerg pe seara cam pe la ora 7 cate 3 - 4 kilometri.

Raspunsuri (2)

Psihoterapeut Roxana Patrascu

acum 10 ani

Stefanursu, inteleg ca problemele legate de somn dureaza de ceva vreme si iti este greu. Referitor la nedumerirea ta, da - insomnia poate sa apara si in perioada adolescentei, la tineri.
Probabil din cauza acestei probleme te simti obosit peste zi, mai mult, insomnia netratata iti pote afecta capacitatea de concentrare sau iti poate declansa migrene etc.

Iti sugerez pe langa activitatile sportive, sa aduci si alte imbunatatiri in stilul tau de viata, spre exemplu:
• Adoptarea unui program de somn regulat (fixeaza-ti o ora stabila de culcare in fiecare seara);
• Activitatile sportive pe care deja le faci si o alimentatie sanatoasa. Nu manca inainte de culcare si nu bea lichide, deoarece digestia si nevoia de a urina pot interfera cu programul de odihna;
• Pregătirea camerei în care dormi, aerisirea acesteia. In plus, dormitorul trebuie sa fie doar pentru somn, nu si pentru alte activitati intelectuale, sportive etc.;
• Nu lucra in aceeasi camera in care dormi, termina programul de invatat inainte cu 2-3 ore de culcare, evita sa navighezi pe internet seara tarziu sau stang in pat cu laptopul;
• Nu iti propune musai sa adormi, cu cat iti propui mai mult cu atat somnul intazrie sa apara;
• Învăţarea şi efectuarea unor exerciţii de relaxare. Somnul vine mai usor, mai lin atunci cand esti relaxat.
Mai multe detalii despre insomnie poti citi accesand link-ul:
http://www.psihoutil.ro/psihoterapie-cognitiv-si-comportamentala/insomnie/

De asemenea, iti poti monitoriza orele de somn, sa observi daca aceste probleme apar tot timpul (in perioada facultatii, in weekend-uri si in vacante), si daca apar doar in perioada facultatii, posibil sa resimti ca stresante, solicitante activitatile din cadrul scolii.

Accesand acest link-uri poti afla mai multe despre tratarea stresului si/sau a anxietatii:

http://www.psihoutil.ro/dezvoltare-optimizare-personala/

//sfatulmedicului.ro/Anxietatea-si-fobiile/traieste-fara-anxietate-panica-fobii-stres-sau-depresie_12176

Sper ca aceste recomandari sa iti fie utile! Daca ai intrebari, imi poti scrie aici sau pe adresa personala.

O zi de vineri frumoasa!

Mail: [email protected]
Telefon: 0721. 349.765
Website: www.psihoutil.ro

doctorulstietot

acum 10 ani

Nu trebuie sa faci efort seara .Antrenorul tau trebiua sati spuna acest lucru(nici antrenament,nici alergat).