Help !

Tulburari de somn

Postata de ThugLife20 cu 13 ani in urma.

Nu stiu gravitatea problemei mele,dar tot ce va pot spune este ca sunt zile in care merg sa dorm chiar si la ora 12:00 dupa amiaza. Au trecut 2 luni de cand nu am dormit nici macar o singura data pe timpul noptii. As dori sa stiu in ce fel imi afecteaza lucrul acesta,organismul,si deasemenea ce pot face pentru a avea parte de un somn linistit.Multumesc anticipat!

Raspunsuri (4)

ThugLife20

acum 13 ani

Orarul de somn:
De la 08:00-12:00(dupa amiaza)------------pana la 16:00-17:00. (Si tot asa,de 2 luni)
Ajutor!
Multumesc anticipat pentru o a 2-a oara.

Iuli

acum 13 ani

Acest orar de somn dat peste cap iti va afecta in timp mult organismul. Imunitatea poate scadea, pot aparea cearcanele, posibilitatea de concentrare va fi mult scazuta, ca sa nu zic ca ziua ta e compromisa. Cum mai lucrezi / inveti tu daca toiata ziua dormi si noaptea esti treaz? Daca nu dormi mor neuroni, poti dezvolta probleme cardiace etc etc. Ce s-a intamplat de 2 luni incoace de nu te culci ca tot omul la ora 23 ci la ora 8 dimineata? Ce faci toata noaptea? Alte probleme medicale ai? Iei ceva medicamente?

Ana

acum 13 ani

Si eu am aceeasi problema :(
Sunt in sesiune si am si 2 joburi "part-time" la care lucrez de fapt de acasa.
Toata noaptea muncesc si sper ca a doua zi sa reusesc sa stau treaza ca sa dorm urmatoarea noapte normal dar mai mult de ora 10 AM nu rezist.
Si e atat de enervant pentru ca stiu ce efecte poate avea lipsa somnului de noapte si nu inteleg de ce nu-mi pot reveni.
De exemplu in seara asta am mancat bine si pe ora 23 mi s-a facut somn si-am reusit sa adorm. Dar la 02 m-am trezit si mi s-a dus tot somnul. Am stat o ora incercand sa atipesc la loc dar degeaba.
Am mai fost stressata din cauza examenelor dar atunci preferam sa dorm numai ca sa nu invat. Acum nici sa ma chinui si nu pot (am incercat si ceaiuri de relaxare, somn linistit etc si la fel patesc: dorm 2-3 ore si gata).
Daca mai persista ce pot face?

Laura

acum 11 luni

Sculatul la 12 este ceva perfect normal, stiu mute persoane care au același ritm, organismul simte nevoia sa doarma cam între 4,5 și 12, orice ai încerca să schimbi programul mai devreme sau mai tarziu oboseala își spune cuvântul și tot acolo ajungi, stiu asta din proprie experienta, am aflat târziu ca de fapt nu este nicio dereglare, nu toți avem același ritm, nu toți adormim la comanda când vrem noi, unii suntem "păsări de noapte", e ceva absolut normal, deci nu iti face griji!