despre vise

Tulburari de somn

Postata de tudorita6 cu 14 ani in urma.

si eu ma regasesc in citatele sus mentionate:cand pun capul pe perna seara sa m-a culc ,imediat imi apare 1-2 pers in vis si tot visez... dar cateodata doar in prima ora de "somn" dar parca nu dorm nu stiu, parca as fi treaza.... doamne !!!!!!! zic ca nu sunt eu, si uneori ma trezesc brusc si obosita franta cu niste ochi umflati,si nisiposi.... si toata ziua sunt irascibila,nervoasa si bineinteles obosita.mentionez ca si vorbesc in somn.ajutati-ma si pe mine sa ma inteleg.

Raspunsuri (2)

Bacu Crina

acum 14 ani

Incearca sa te odihnesti mai mult. Visul este constituit din suma experientelor zilnice, iar reprezentarile din timpul somnului au legatura cu starile noastre afective, emotiile si experientele noastre. Visele reprezinta concretizarea impulsurilor noastre si este direct legat de echilibrul afectiv si psihic. Trezirea brusca din somnul cu vise, duce la iritabilitate si neodihna. Incearca sa creezi o atmosfera in care sa te poti odihni si sa te poti relaxa fara sa te pertube vreun lucru.

tudorita6

acum 14 ani

multumesc mult pentru raspuns.DR. de fam. mi-a dat trimitere la un psihiatru unde m-a diagnosticat cu anxios- nu mai stiu cum acum, deci e vb de anxietate si mi-a prescris un tratament care imi provoaca o somnolenta...... desi dorm10 ore noaptea dar in cursul zilei ma simt cam ametita si nu ma pot concentra cateodata.nu stiu poate de la medicamente......... sper sa fie doar pe durata tratamentului.......