Despre insomnie

Tulburari de somn Insomnie

Postata de Donca cu 14 ani in urma.

De 2ani si 6 luni dorm fff.putin. A inceput in care a trebuit sa-mi ingrijesc tatal mobilizat la pat. Stare mea s-a inrautatit mult(in privinta somnului) si dupa ce a decedat. Mentionez ca am incercat toate medicamentelor pe baza de plante, deasemenea si reguli pt. o igiena sanatoasa a somnului fara nici un rezultat. Noaptea, programul este: adorm dupa 1 ora de la asezarea in pat ma scol dupa 2 ore si tot asa pana la ora 7,cand imi pregatesc fetita pt. scoala. Ma scol ff. obosita, fara nici un chef de a face ceva. Va rog sa ma ajutati cu un sfat sau sa-mi recomandati un medicament. Va multumesc anticipat.

Raspunsuri (11)

Adrienne

acum 14 ani

Este f. greu deoarece totul este pe baza de stres. Daca ai putea face o minune, sa nu te mai gandesti la nimic............MELATONINA ai incercat ?

Donca

acum 14 ani

Da, a fost printre medicamente folosite. 2-3 zile parca a fost ceva mai bine dar apoi insomniile au aparut din nou. Iti multumesc mult pt raspuns.

Adrienne

acum 14 ani

Am avut probleme cu insomnia, de o viata............am incercat totul ,de la medicina alopata, la cea naturista. De cateva luni, s-a rezolvat problema cam in proportie de 90%. Ma gandesc ce am folosit si nu pot gasi decat trei produse, pe care le-am folosit in ultimile luni [ pt. alte probleme] si anume : prune uscate { contin o cantitate importanta de serotonina ], apoi " Suc organic de Aloe Vera " si " Extract de suc de orz verde " ,de la Rotta Natura, dar cate 4/ zi, nu una, cum scrie in prospect. Aceste doua sucuri le folosesc si in momentul de fata. Daca te-am ajutat cu ceva..........

Donca

acum 14 ani

Iti multumesc mult pt. sfaturi, dar te rog sa-mi spui ce cantitate de prune uscate sa folosesc si cand?

Adrienne

acum 14 ani

Eu am consumat prune uscate in principal pt. constipatie, dar sunt f. bune si ca detoxifiante si cresterea imunitatii. Puneam de seara intr-un borcan , o cana mare cu apa plata si 10 prune uscate, spalate in prealabil. Dimineata, pe stomacul gol, beam apa si mancam prunele, cu jumatate de ora inaintea mesei. Imediat pregateam acelasi lucru, pentru seara. Asa am tinut-o doua luni si jumatate si am vazut ca somnul mi se imbunatatea treptat. Am cautat pe net si am gasit, printre numeroasele proprietati curative si aceasta informatie legata de serotonina. Am ajuns la concluzia ca, din cauza stresului si imunitatea scade, rezolc***a problema imunitatii,multe afectiuni se pot ameliora sau chiar vindeca. Am aceste doua afectiuni cronice, de cand ma stiu si inca ma preocupa orice fel de informatie. Acum, cu aceste doua sucuri parca sunt alta............

Donca

acum 14 ani

Iti multumesc pt.raspuns. Am sa incerc. Te voi anunta daca a mers sau nu

elena

acum 14 ani

de 2 ani dorm seara de seara doar cu zolpidem 5mg; ma intreb voi mai putea scapa vreodata de el? cu ce l-as putea inlocui ,ceva natural,care sa ma ajute sa renunt treptat la somnifere. mentionez ca iau si antidepresive seropram 20 mg/zi sau la 2 zile, in functie e starea mea de peste zi.

florentina

acum 13 ani

incearca seroquel eu il folosesc doar atunci cand nu pot dormi sub nici o forma.Este un medicament foarte lejer si sigur

vali c

acum 13 ani

Cum am mai spus si altor persoane, medicamente care sa induca somnul NU! In final ajungem drogati si dependenti de acesta medicamente, care mai au si efecte secundare.Pentru un somn bun si odihnitor este foarte importanta calitatea saltelei, a lenjeriilor si cel mai important,orientarea patului care trebuie sa fie pe directia Nord-Sud,cu capul catre nord pentru a primi in maniera optima campul magnetic terestru si-asa destul de slab in casele noastre datorita prezentei fier-betonului, a instalatiilor electrice,etc. Pentru a rezolva aceasta problema iti recomand cearceaful din lana cu magneti si cuvertura din lana. Folosindu-le problemele tale de insomnie vor disparea. Pentru mai multe detalii scrie-mi pe .

cristi

acum 13 ani

am avut o experienta asemenatoare insomnii. pastile o perioada de 4 ani cred ca as putea sa ajut puteti lua id meu [email protected] pentru sfaturi

ady de la iasi

acum 13 ani

incerca cu alprazolam de un mg si ai sa vezi ca somnul tie mai dulce ....