de ce nu poate dormi?

Tulburari de somn

Postata de ANILIX cu 12 ani in urma.

Mama mea nu poate dormi noaptea.Cum se pune pe perna parca o scoala cineva si nu se poate odihni.Are nervi la picioare,se scoala din pat ,se plimba prin casa,sint nopti cind nu adoarme nici macar o ora.S-ar putea sa fie stresata? Nu stiu ce sa-i mai dau ca sa o vad ca se odihneste si ea putin.

Raspunsuri (5)

Delia

acum 12 ani

Ziua daca ar face efort fizic, de ex mersul pe jos in aer liber cit de mult poate( cam 1- 2 ore), seara daca mai reuseste o baie calda, un pahar de lapte cu miere, sau un ceai de tei, o rugaciune, meditatie (sa creada ca D-zeu o ocroteste si sa se aban doneze somnului) ,fara televizor, culcatul cel tirziu la ora 22, camera bine aerisita, temperatura potrivita, etc...
Ati incercat aceste metode simple, normale ?

victoras

acum 12 ani

In plus niste naturiste.Capsule cu Melatonina si tinctura de lac***aa(o picatura pe coltul pernitei e un bun relaxant) Sau, daca are si tensiune,ceai de paducel cu talpa gistei.Acesta relaxeaza creierul si tot sistemul nervos la fel si inima.Cereti ajutor la Naturiste.Sanatate !!!

George

acum 12 ani

La ce sptital, clinica, institut etc din Bucuresti sau din tara se trateaza insomnia ?

Gabriela SARAPATIN

acum 12 ani

Buna ziua,

Uneori insomnia este simptomul depresiei sau rezultatul confruntarii cu situatii stresante. Eu sunt psiholog si psihoterapeut in formare, desfasurand activitatea de consiliere in cadrul Universitatii Bucuresti, Facultatea de Psihologie. Sedintele de consiliere sunt gratuite si au loc in cadrul Facultatii. Poti fi individuale sau in grup, in functie de ceea ce isi doreste beneficiarul.

In cazul in care mama dumneavoastra isi doreste sa consulte un psiholog, eu sunt disponibila si ma poate contacta la adresa de e-mail [email protected] sau telefon 0733 680 669

Gabriela Sarapatin
Psiholog
Psihoterapeut in formare

Gabriela SARAPATIN

acum 12 ani

Buna ziua,

Uneori insomnia este simptomul depresiei sau rezultatul confruntarii cu situatii stresante. Eu sunt psiholog si psihoterapeut in formare, desfasurand activitatea de consiliere in cadrul Universitatii Bucuresti, Facultatea de Psihologie. Sedintele de consiliere sunt gratuite si au loc in cadrul Facultatii. Poti fi individuale sau in grup, in functie de ceea ce isi doreste beneficiarul.

In cazul in care mama dumneavoastra isi doreste sa consulte un psiholog, eu sunt disponibila si ma poate contacta la adresa de e-mail [email protected] sau telefon 0733 680 669

Gabriela Sarapatin
Psiholog
Psihoterapeut in formare