Cum poate scăpa de tulburările de somn?

Tulburari de somn

Postata de Utilizator11538154430 cu 5 ani in urma.

Salut. Iubita mea are tulburări de somn, uneori se trezește zbierând, toata tremurând si speriată, tot lua niște pastile pentru asta, o perioadă și-a revenit, dar dupa un timp iarăși se trezea zbierand si avea doar cosmaruri.
Acum ia Rivotril 0,5g și mereu are dureri de cap, anxietate, depresie, se enerveaza din orice,devine agresivă, se simte ametita si somnoroasa...practic cam toate efectele secundare ale medicamentului...
Cum poate rezolva problema? să nu mai se trezească țipând noaptea. dacă e posibil fără pastile!
Multumesc.

Raspunsuri (1)

Psih. Stefania Budacu

acum 5 ani

Buna seara. Recomand psihoterapie cognitiv-comportamentala. Motivele le gasiti expuse oriunde pe internet. Medicatia nu va ajuta, dimpotriva, odata cu trecerea timpului starea ei va deveni tot mai putin buna. Daca doriti sa discutam, ma puteti contacta si la nr de telefon afisat aici.
Toate cele bune!