combinatie medicament-alcool

Tulburari de somn

Postata de mashak cu 11 ani in urma.

Ce efecte adverse are combinatia - Vin rosu cu pastilele TRITTICO? Aceste pastile au fost recomandate de un medic specialist dar persoana a refuzat sa mai mearga la consultatii si desi ia tratamentul in continuare, il asociaza cu alcool in special seara dupa servici. Nu mai doarme deloc, plange si zice ca vrea sa moara. Spune ca nu e bolnav si ca problemele lui sunt de natura sentimentala. Ce putem face?

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Alcoolul poate potenta anumite efecte neurologice ale acestui medicament. Combinatia alcoo-trittico poate duce la accentuarea starii de depresie, poate afecta capacitatea de gandire, etc. De aceea, nu se recomanda consumul de alcool.
Este indicat sa consulte medicul psihiatru..

mashak

acum 11 ani

Multumim mult de tot. Vom face tot posibilul sa-l convingem sa reia sedintele. O zi minunata sa aveti.