Care sunt efectele inversarii ciclului de somn pe termen lung?

Tulburari de somn

Postata de anca_bors cu 10 ani in urma.

Noaptea nu dorm, ma culc undeva in intervalul 3-6 dimineata si dorm pana la 11-13. Fac acest lucru de un timp indelungat si vreau sa stiu caror riscuri ma expun. Consum dupa-amiaza si seara bauturi carbogazoase cu cofeina, aproximativ 500 ml. Va multumesc.

Raspunsuri (3)

cristy

acum 10 ani

buna.si eu am aceeasi problema.adorm undeva de 6dimineata si ma trezesc la 14:00-15:00
ceea ce ma enerveaza la culme
sunt fumator si ajung cam la 2 pachete pe zi pe langa tigare incep de cum ma trezesc cu cafea,apoi cola,energizante,cu deastea o tin cam vreo 3-4ore :)apoi fumez intruna.ma gandeam sa iau niste somnifere posibil sa aibe vreun efect.daca tu ai scapat de problema asta spune-mi si mie cum :)

Mihai

acum 10 ani

Si eu am aceeasi problema... Ce facem ?

anca_bors

acum 10 ani

Inca nu am gasit o solutie. Cred ca in primul rand trebuie sa vrem asta. Am mai incercat sa sar o dimineata de somn si apoi sa ma culc seara normal, a mers o perioada.