De ce elimin puțin scaun cand am flatulenta?

Tulburari de motilitate intestinala

Postata de Mirela cu 9 luni in urma.

De aproximativ 2 ani ma confrunt cu aceasta problema. Cand elimin gaze prin anus imi scapă si putin scaun, este foarte incomod si nu stiu ce as putea face sa nu se mai întâmple. Daca merg la toaleta nu fac nimic. Mulțumesc pentru eventualele recomandari.

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 9 luni

Buna ziua,

In cazul in care scapati putin scaun in timpul flatulentei, este posibil sa aveti o afectiune cunoscuta sub numele de incontinenta fecala. Incontinenta fecala poate fi cauzata de mai multi factori, inclusiv debilitatea muschilor pelvieni, nervi afectati sau slabiti, tulburari ale tractului intestinal sau aport insuficient de fibre in dieta.

Este important sa discutati cu un medic pentru a evalua situatia si pentru a identifica cauza exacta a incontinentei fecale. Medicul va poate recomanda urmatoarele optiuni:

1. Exercitii Kegel: Aceste exercitii vizeaza intarirea muschilor pelvieni si pot ajuta in controlul incontinentei fecale.

2. Terapia comportamentala: Un terapeut specializat va poate ajuta in identificarea si controlul factorilor declansatori ai incontinentei fecale si va poate invata tehnici de gestionare a situatiilor neprevazute.

3. Medicamente: Unele medicamente pot fi prescrise pentru a reduce incontinenta fecala, in functie de cauza subiacenta.

4. Modificari ale dietei: Consumul de alimente bogate in fibre si hidratarea adecvata pot ajuta la prevenirea scaunului moale si aflatentelor necontrolate.

5. Chirurgie: Pentru cazurile severe de incontinenta fecala care nu raspund la alte tratamente, chirurgia poate fi o optiune.

Este important sa discutati cu medicul pentru a primi o evaluare adecvata si pentru a gasi cea mai buna optiune de tratament: https://www.clickmed.ro/medic/gastroenterologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Diverse/tratamentul-incontinentei-fecale_6859

Mirela

acum 9 luni

Mulțumesc mult pentru răspuns si pentru recomandari! 😍