Cum scap de mancarime insuportabila seara dupa baie ?

Tulburari de mancarimi

Postata de Soare Nicolas cu 6 ani in urma.

Buna ziua , ma numesc Soare Nicolas am 18 ani si de cam 4 ani in fiecare iarna in aproprierea craciunului ma deranjeaza o mancarime insuportabila la picioare . Acum 2 zile ma apucat iar imediat dupa ce am iesit de la dus , mancarimile sunt in zona labei piciorului pe degete si intre degete si pe talpa piciorului . Am fost la doctorul dermatolog si dansu mi-a spus ca ar putea fii un caz de scabie unde am urmat un tratament care ma tinut pana la sfarsitul sezonului rece , mancarimea a disparut . Acum anul acesta a revenit , intreabarea mea este aceea ca daca era scabia ar fi trebuie sa am mancarimi peste tot ? Tin sa mentionez ca mancarimea se afla doar la picioare in zona talpi . Parerea mea este ca de data asta nu este scabia , nu am avut contact fizic cu nimeni in perioada asta deci presupun ca este vorba de o alergie sau o ciuperca.
Astept un raspuns in legatura cu problema mea .
Numai bine !

Raspunsuri (3)

SfatulMedicului

acum 6 ani

Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Candidoza-si-alte-infectii-micotice/ciuperca-piciorului-generalitati_5449

Soare Nicolas

acum 6 ani

Am fost la medicul dermatolog , si acesta mi-a dat timp de 7 zi un tratament pentru alergie. Tin sa mentionez ca sunt la a 2 zi de tratament si mancarimea nu a disparut . Mai grav sa manifesta si dimineata cand plec la scoala pe la ora 8 si dispare pe la ora 9
Intrebarea mea este ce ar putea sa fie aceasta mancarime de seara si dimineata
Tratamentul este urmatorul :
*Peritol - 1 o pastila in fiecare seara timp de 7 zile
*Plaquenil - o pastila seara si una dimineata timp de 7 zile
Astept raspuns , sanatate

Soare Nicolas

acum 6 ani

Astazi 16.01.2018 ma duc la un control la dermatolog , am sa va tin la curent .