un sfat va rog

Tulburari de limbaj

Postata de selinuta20 cu 13 ani in urma.

o prietena de a mea are un baietel de 4 ani care nu vorbeste zice decat primele silabe ma ca pa ta pe ce se poate face sa isi dea drumul la vorba vreun tratament naturist ceva....

Raspunsuri (10)

Iuli

acum 13 ani

Tratament naturist?! E o gluma?? Adica tu vrei sa ii dea tinctura de nu stiu ce ca sa vorbeasca? E de-a dreptul amuzant. Copilul trebuie dus cat mai repede la un medic psihiatru de copii pentru evaluare si eventual la un logoped. Dar nu inteleg de ce a stat pana la 4 ani si nu a facut nimic in acest sens...

mocanu gabriela

acum 13 ani

este adevarat nu trebuie sa mai stea cu copilul nici o zi fara un consult la medic.exista tratament dar numai cu recomandarea med neuropsihiatru.sanatate multa

Psihoterapeut Laura Ciocoiu

acum 13 ani

Daca la aceasta varsta vocabularul copilului se reduce la cateva silabe, va sugerez sa nu mai asteptati.
Cautati un logoped care sa vada exact care este nivelul de dezvoltare al limbajului, dar si al intelectului. Doar un specialist stie ce are de facut pentru a stimula vorbirea!!! NU EXISTA TINCTURI pentru asta !!!

Poate exista si alte probleme. Mama ar trebui sa stie.

Ionescu

acum 13 ani

Exista tratamente homeopat pt. aceasta afectiune (insa homeopatia nu este ceea ce crede lumea prin "tratament naturist") si la copii homeopatia are un efect incredibil de rapid daca este gasit remediul potrivit. Lasati-mi o adresa de email si va indrum catre un medic bun.

Utilizator11712258358

acum o luna

Știți un medic bun? Pentru vorbire la copii

Utilizator11712258358

acum o luna

Și doresc un medic bun…………….

Utilizator11712258358

acum 2 saptamani

Aș dori un medic bun

ileana

acum 11 ani

Cand copilul este mic ,cred un an si vezi ca nu vorbeste decat asa putin ,cere de la un tigan caldarar o bucata de paine si dai la copil sa manance painea care ti-o da p***aul sau tinganca care o intalnesti pe strada .Eu asa am procedat cu copilul meu si a inceput sa vorbeasca .

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Va recomandam un logoped sau un specialist in terapia vorbirii pentru copii. Exista multi profesionisti calificati in acest domeniu, iar cel mai bun pentru copilul prietenei dvs. depinde de problemele specifice pe care le are acesta.

Puteti alege un psiholog potrivit pentru baietelul prietenei dvs. din lista: https://www.clickmed.ro/medic/psihologie

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Tulburari-de-limbaj/vorbirea-intarziata_205
sfatulmedicului.ro/Cresterea-si-dezvoltarea-copiilor/cand-sa-te-ingrijoreze-intarzierea-vorbirii-la-copil-ne-raspunde-psihote_18904

Psihoterapeut Laura Ciocoiu

acum 4 saptamani

Buna ziua,

Evaluare logopedica si terapie logopedica!
Poate si psihoterapie / terapie prin joc.
Trebuie vazut de unde vine intarzierea.
Daca e din Bucuresti, ma poate contacta.