Poate un copil cu retard moderat sa invete o a doua limba?

Tulburari de limbaj

Postata de MembruMobileApp1495059220 cu 6 ani in urma.

Am o fetita de 3 ani si 8 luni cu retard. Varsta ei mintala este de aprox. 18 luni. Din toate ariile de dezvoltare cea mai deficitara este comunicarea atat expresiva cat si receptiva. Avem posibilitatea sa ne mutam in strainatate(parintii mei locuiesc acolo) dar nu stiu daca un copil cu retard ar avea capacitatea sa invete inca o limba tinand cont ca abia intelege romaneste.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 6 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: //sfatulmedicului.ro/Psihologie-si-psihoterapie/dizabilitatea-intelectuala-sau-retardul-mintal_11591