Nu vorbeste la 2 ani

Tulburari de limbaj

Postata de Carmen Turon cu 13 ani in urma.

Buna ziua. Va rog mult sa ma ajutati si pe mine. Am un baietel de 1 an 10 luni si nu prea vb. Zice babababa, caca, tatata, papa dar cam toate fara sens(adica nu cand vrea papa). Singurul cu sens e gata si "ia" cand ceva e interesant. De putin timp zice si da. Am fost la psihiatru si psiholog si a zis ca are retard mental si ne-a dat tonotil. In schim e f. vioi, energic, toata ziua fuge, "lucra" prin casa, trage, se joaca cu jucariile cu mine, raspunde la nume, uneori arata ochii, nasul la animale, dar doar cateadata. In schimb nu face ca animalele, nu prea aduce jucariile care i le cer sau mingea. Dar stie unde e becul, ceasul, daca il intrebi cum face lupul "sufla" si el ca si lupul casa la purcelusi :) Va rog sa imi dati un sfat, credeti ca trebuie sa ma ingrijorez mult, sunt f. speriata si nu stiu ce sa mai fac sa il ajut. Vreau sa mentionez ca sarcina a fost fara probl, a luat nota 10 la nastere cu cezariana(sarcina peste termen), celelalte toate le-a facut in timp.
Multumesc mult,
Carmen

Raspunsuri (6)

Psih. Claudia Popa

acum 13 ani

Stimata doamna,
Nu va pierdeti speranta si puterile. Sfatul meu este sa mai incercati si la alti medici si psihologi. Incercati sa alegeti pe cineva care este competent si stie sa interpreteze corect testul aplicat (de obicei se aplica Portage). Si dvs puteti sa il aplicati, doar ca la interpretare este mai delicat. Copilul dvs nu are neaparat retard, poate avea elemente autiste. Personal, aplic si terapia ABA la copilasi cu autism si multi parinti au apelat la mine dupa ce copiilor li s-a pus in prealabil diagnostic de retard.
Mult succes va doresc si pastrati speranta in sufletul dumneavoastra.

Ionescu

acum 13 ani

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

rosen

acum 13 ani

Diagnostic de retard mental la un copil de 1 an si 10 luni al carui singur simptom este o intirziere a limbajului mi se pare absurd. Exista multe alte variante, inclusiv cea in care va fi "normal" la un moment dat. Eu as incerca sa consult si alti psihologi care au absolvit o facultate serioasa (acum sint multi "psihologi" cu studii online sau diplome cumparate de la universitati dubioase), si un logoped cu experienta.
Aflati care este continutul tonotilului si incercati sa-l inlocuiti cu preparate naturiste, cum v-a sugerat si Homeopat, si in general nu administrati unui copil atit de mic nici un fel de medicamente fara sa cititi cit mai mult despre ele. Doctorii peste tot in lume, "stimulati" corespunzator de industria farmaceutica, recomanda medicamente pentru orice situatie care ar putea fi rectificata cu dieta, remedii naturiste sau pur si simplu aplicind bun simt in felul in care ne traim viata. Imi imaginez ca in Romania este cel mai usor sa convingi un doctor sa vinda medicamentele pe care le produci.

Cred ca ar trebui sa va axati pe o dieta foarte sanatoasa pentru copil, cit mai naturala, fara sucuri si dulciuri din comert, si pe multe activitati care sa se adreseze nevoilor lui - gasiti sugestii in carti si la psihologii si logopezii pe care-i veti consulta. Mergeti la biblioteca si cititi cit mai multe carti si articole, mai ales pe internet puteti gasi articole serioase si multe informatii, bloguri etc, cu atit mai multe daca vorbiti engleza. O stimulare corespunzatoare la o virsta atit de frageda poate face o mare diferenta. Este prea devreme pentru medicamente sau diagnostice ca retard sau autism (cu scuzele de rigoare catre doamna Radu)

diana

acum 10 ani

Merge-ti cu copilul in strainatate.In Romania nu aveti sanse mari.Am si eu o neepoata de 15 ani care nu vorbeste nici in ziua de azi.Bafta si sanatate multa va doresc.

piscoi

acum 8 ani

Buna si eu am un copil de 3 ani 6 luni la timpul copilului dumneavoastra facea si el la fel dar parerea mea este sa mergeti in continuare la un doctor psiholog sa nu va para rau mai tarziu si copilul meu are retard usor dar merg inainte cu tratame t si cred ca o sa se refaca multa sanatate

tanasescu

acum 7 ani

Faceti o audiograma la spitalul Hociota.