Fetita de 4 ani

Tulburari de limbaj

Postata de ForEver87 cu 8 ani in urma.

Buna ziua, am o fetita de 4 ani, nascuta normal. Fetita a inceput sa vorbeasca corect deci la 4 luni a zis mama si la 6 luni canta la la la si a zis tata. La virsta de 1 an si jumatate a inceput sa repete corect aproape toate cuvintele. Mici greseli la pronuntarea sunetului r si p. La 1 an si jumatate a cazul si s-a lovit cu fruntea de beton, Am facut multe cercetari si toti doctorii au zis ca fetita este perfect sanatoasa. Dupa lovitura o saptamana nu a mai zis nici mama, si peste vre-o luna a inceput sa vorbeasca gresit, combinarea vocalelor m, n si c, consoalele le poate spune, problema sunt vocalele. Am ajuns cu ea la Belgrad la un doctor privat bioenergetic, care ne-a dat cea mai corecta diagnoza "Comotie Cerebrala Acuta". Ne-a dat un fel de sirop pentru calmare care a ajutat enorm la somnul fetitei. Din tratamente a luat Pantotin si Holicin si MagneB6, care a fost intrerupt de neurolog dupa prima cutie. Am inceput sa ne ducem de 2 luni la logoped. Se uita ca ea ca ~Boul la poarta noua~. scuzati expresia dar parca nu au limba comuna. Eu inteleg tot ce zice fetita din cauza ca sunt mama. Deci nu mai stiu ce sa fac cu ea. Tratamentele cu Pantotin si Holicin se continua ori nu? De citit, literele care le cunoaste le poate citi. Fetita este Hiperactiva, supra energica. Unica problema este ca nu poate vorbi corect din cauza Comotiei Cerebrale aparuta in urma loviturii la virsta de 1 an si jumate. Deci va rog sa ma ajutati cu un sfat, ce sa fac cu ea mai departe? Nu mai stiu ce usi sa bat!
Va multumesc.

Raspunsuri (2)

Psih. Stefania Budacu

acum 8 ani

Buna seara. In primul rand copilul trebuie sa socializeze, are nevoie de colectivitate si de alti copii - de acolo invata cele mai multe lucruri. Apoi, accesul la calculator, telefon, tableta, televizor - diminuat la minim. In al treile rand, literele nu sunt importante acum, ci vorbirea.
Gestionati-va stresul: copilul il simte foarte bine, oricat ati dori sa il ascundeti si nu ajuta la nimic, ba dimpotriva. Cantati cu ea cantecele specifice copiilor, lente, astfel incat sa lungiti sunetele. Daca doriti, ma puteti contacta la adresa de mail [email protected]
Toate cele bune!

donik

acum 6 ani

Te rog, contacteaza-ma urgent pe F " silvia mura"