dislexie si disgrafie

Tulburari de limbaj

Postata de mir22 cu 12 ani in urma.

5 tipuri de exetcitii în vederea prevenirii şi corectării
dislexiei şi disgrafiei la elevi.

Raspunsuri (1)

Dr. Emil Otesteanu

acum 12 ani

Dislexia si disgrafia ( perturbari a invatarii citirii si a scrisului ) manifestata prin confuzii,,inversiuni , adaugiri si substituiri de litere si chiar cuvinte ) , pot fi consecinta unor factori genetici sau factori psihopedagogici necorespunzatori sau neadecvati varstei copilului . Pot depinde si de relatia elev / invatator .ca si de mediul social-cultural scazut in care se desvolta copilul.
Medicul de familie,in baza concluziilor examenului de bilant al starii de sanatate, printr-o colaborare cu psihologul si logopedul, pot stabili gradul perturbarilor si propune conduita instructiv-educativa precum si terapeutica , daca este cazul .