Dislexia in perioada adulta

Tulburari de limbaj

Postata de IOana@ cu 9 ani in urma.

Din ce am inteles din materialele gasite pe internet, dislexia se manifesta din copilarie si daca ai in acea perioada sigur o gasim si in cea adulta.Acum ac***a in vedere ca eu nu am avut deloc probleme pana acum 3 ani(am 25 de ani ) este posibil sa apara dislexia la aceasta varsta fara nici un simptom in copilarie si adolescenta? Mentionez ca simptomele mele din acest moment sunt:
-scrisul este dezordonat;
- imi amintesc cu greu continutul unui film sau al unei carti, chiar daca sunt printre preferatele mele
-nu percep corect ritmul muzicii;(in copilarie si adolescenta am facut dansuri sportive)
- memorez si inteleg cu greu ceea ce mi se spune;
- cer des sa imi fie repetata cerinta;
- pronuntia este defectuoasa;
- imi gasesc greu cuvintele pentru a ma exprima;
- cand povestesc nu am cursivitate si de multe ori uit despre ce vorbesc.
-stric ordinea literelor dintr-un cuvant.
-cand citesc, gresesc de multe ori cuvintele(pana acum trei ani citeam cursiv fara nici o problema).Va rog mult sa ma ajutati sa inteleg ce se intampla cu mine!

Raspunsuri (1)

Psihoterapeut Gabriel Pîrvan

acum 9 ani

Buna seara,

Simptomele despre care amintiti pot aparea din cauze diverse, atat medicale , cat si psihologice. O cauza foarte des intalnita o reprezinta stresul. Stresul il putem trai foarte intens in diverse situatii, ca de exemplu:esecul la un examen, decesul cuiva foarte apropiat, probleme de adaptare la serviciu, dificultati in relatia de cuplu, divortul etc
In asemenea situatii,stresul il puteti controla si reduce foarte mult prin intermediul sedintelor de psihoterapie, in care invatati si exersati efectiv metode si tehnici specifice . .
Daca. simptomele pe care le-ati enumerat au cauze psihologice (stres etc.) prin sedintele de psihoterapie puteti obtine rezultate pozitive.
Pentru alte intrebari imi puteti scrie, dar si citi aici:
http://www.psihoutil.ro/psihoterapie-cognitiv-si-comportamentala/stres/

Toate cele bune!

Psihoterapeut Gabriel Pirvan
E-mail: [email protected]
Site: www.psihoutil.ro
Telfon 0764 443 184