Copilul de 2 ani si 4 luni nu vorbeste?

Tulburari de limbaj

Postata de MembruMobileApp327796 cu 4 luni in urma.

Buna ziua. Baietelul are 2 ani si 4 luni. Nu vorbeste decat mama. In rest nimic nici un cuvânt. Cand vrea ceva vine si ma trage de mana si doar se uita spre lucrul care il vrea iar eu trebuie sa interpretez ce vrea exact. Intelege cand ii spun ca nu e voie sau orice altceva. Problema e ca nu vorbeste nimic,oricat as incerca sa il invat anumite cuvinte nu vrea,si nici nu are răbdare sa asculte. A stat doar cu mine tatal fiind plecat la.munca. nu.prea a avut cu cine interactiona. Oare asta sa fie unul din motive sau o fi si altceva. Urmeaza sa fac programare la un control dar pana atunci,las intrebare aici poate sa mai confruntat si altcineva si cum sau remediat lucrurile.

Raspunsuri (3)

SfatulMedicului

acum 4 luni

Buna ziua,

Este posibil ca lipsa interactiunii cu alte persoane in afara mamei sa fi contribuit la intarzierea vorbirii copilului dumneavoastra. Este important sa aveti rabdare si sa incercati sa il stimulati prin jocuri, cantece si conversatii. Cand vrea ceva, incercati sa il incurajati sa spuna cuvinte simple sau sa foloseasca gesturi aratatoare in timp ce il ajutati sa identifice si sa numeasca obiectele. Este, de asemenea, recomandat sa solicitati sfatul unui specialist in dezvoltarea copilului, cum ar fi un pediatru sau un terapeut de vorbire, care va poate oferi evaluare si sprijin adecvat in aceasta situatie.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/psihologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Tulburari-de-limbaj/vorbirea-intarziata_205

Psih. Stefania Budacu

acum 4 luni

Bună seara!
Recomand: socializare, absența ecranelor, citit povesti, si mai putin inteles limbajul semnelor, fiindca functia creaza organul, nu? Daca dvs intelegeti tot ce arata, ce nevoie mai are sa verbalizeze? Trebuie sa relationeze cu copiii!
Fara medicatie fiindca, din ce spuneti, nu e nevoie! Cereti macar doua pareri, daca il duceti la consult!
Toate cele bune!

Clinica Hope

acum 2 luni

Lipsa interacțiunii sociale și a expunerii la limbajul vorbit în timpul copilăriei timpurii poate influența dezvoltarea limbajului său. Un logoped poate oferi sfaturi și strategii pentru a încuraja dezvoltarea limbajului și poate exclude eventuale probleme medicale care ar putea afecta vorbirea lui.