Balbism

Tulburari de limbaj

Postata de imsoleet cu 8 ani in urma.

Am o problema..am 17 ani..si am fost acum cativa ani la logoped..nu m-a ajutat cu nimic..cand citesc si sunt singur in casa..citesc foarte fluent.Când vorbesc cu cineva cunoscut,si mă concentrez,vorbesc fluent..dar la telefon sau când trebuie sa povestesc ceva ma blochez..ies greu cuvintele pe gura..Ce pot face?

Raspunsuri (3)

Cerasela22

acum 8 ani

Buna. Esti timid probabil. Tot ce poti face este sa te concentrezi si sa te autostimulezi. Incearca sa iti lipesti prin casa mesaje care sa te incurajeze: sunt bun, pot face asta, esti puternic. Pe mine m-a ajutat cu timiditatea.

Mai e un lucru. Cel mai bun medic esti tu. Habar nu ai ce poate face o minte umana. Citeste carti de Osho. Te vor ajuta.

imsoleet

acum 8 ani

Când văd un mesaj de genul simt că pot vorbi,dar când incep,parcă totul se blochează.Am uitat să precizez că mă blochez atunci când cuvântul respectiv conţine foarte multe consoane.

Psih. Stefania Budacu

acum 8 ani

Buna ziua! Iti recomand sa te adresezi unui psihoterapeut (de preferinta psihoterapie cognitiv-comportamentala). Vei invata tehnici de autocontrol, tehnici respiratorii (balbismul este o tulburare de ritm si fluenta!) si vei intelege si ce anume determina, in cazul tau, aceste manifestari.
Toate cele bune!