balbaiala

Tulburari de limbaj

Postata de danfu74 cu 11 ani in urma.

buna ziua. Avem un baietel de 2 ani si 7 luni si am observat ca de o saptamana se balbaie . Nu pronunta literele r s c. Ce trebuie sa facem_

Raspunsuri (11)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Este bine sa va adresati unui logoped.

Alina Daniela3

acum 11 ani

Sunteti la gradinita? Caci in acel mediu multi copilasi invata sa vb bine.

danfu74

acum 11 ani

INCA nu suntem la gradinita

Alina Daniela3

acum 11 ani

Faceti o programare la logoped si el va va linisti.
Nu in ultimul rand..............vorbiti-i mult si corect chiar daca va vina sa va alintati.
Stiti poezioara?
Rau, ratusca, ramurica.
Rica nu stia sa zica
Rau, ratusca, ramusica!
Distractie placuta!

danfu74

acum 11 ani

se poate face tomograf sau RMN la varsta asta deoarece trebuie sa inlaturam orice banuiala de lovitura la cap. Cu o saptamana in urma s-a mai lovit : a cazut din pat , a cazut para de la dus in cap

Alina Daniela3

acum 11 ani

Eu zic ca se poate face dar nu cred ca e cazul.Pana la Rmn sau Ct...mergeti dvs la un logoped.
Vara trecuta a trebuit sa-i fac baiatului meu un RMN. Avea6 ani si l-au sedat ca sa i-l poata face. Chiar a fost necesar sa i-l faca. Nu e usor sa-l vezi anesteziat total. Eu cred ca v-ati speriat si vreti sa preveniti decat sa tratati...
Poate chiar va ingrijorati prea mult si aveti tendinta sa "le vedeti" p-astea urate.
Cunosc copiii care pana sa intre la gradi, aratau cu degetul si abia scoteau 2-3 vorbe. Acum, ii rogi sa taca :))

danfu74

acum 11 ani

ASTAZI am programat un consult la un cabinet de psihologie pediatrica LA ORA 17 30. Santem nelinistiti (eu si sotia) pentru ca ceva s/a produs: nu mai este zvapaiat ca inainte, se citeste in ochii lui tristetea iar cand este intrebat evita sa raspunda prin propozitii; se multumeste sa raspunda prin da sau nu

Alina Daniela3

acum 11 ani

Succes acolo!
Permite-ti-mi un sfat: nu cred ca-i va da pastile. Eu asa stiu, ca psihologul nu recomanda pastile. Dar totusi, mai stii?..............sa nu-i dati! Nu-s bomboane!
Va veti linisti! ;)

danfu74

acum 11 ani

multumim de incurajari

Alina Daniela3

acum 11 ani

Noutati?
Nu-i asa ca totul e ok?

logoped Berindei Mariana

acum 11 ani

Sunt logoped cu multa experienta la Centrul Logopedic interscolar 8-Bucuresti. Abia astazi am citit intrebarea dvs.si rasp. de pe acest site...
Daca mai este cazul,cu siguranta va pot garanta raspunsuri competente la probl. cu care se confrunta baietelul dvs.-diagnosticul,precum si terapia adecvata,dar doar in urma unei evaluari .([email protected]) -psiho-logoped Berindei Mariana