am un baiat an clasa 1si mergem cu el la logoped

Tulburari de limbaj

Postata de myu75 cu 14 ani in urma.

invatatoarea nu ar trebui sa faca cu el separat sau sa fie notat separat,,

Raspunsuri (5)

elena, Iasi

acum 14 ani

Invatatoarea nu trebuie sa faca separat ore. Ea este platita sa lucreze cu toata clasa. Copilul ar putea beneficia de o programa speciala si de un profesor de sprijin, altul decat invatatorul, daca ar fi diagnosticat de specialisti ca fiind cu CES(cerinte educative speciale). Un copil diagnosticat cu CES face toate orele cu invatatorul si, in plus, face 1-2 ore pe saptamana cu un profesor de sprijin, care-l ajuta sa invete.

myu75

acum 14 ani

multumesc pt raspuns,,

stefaniaAnita

acum 14 ani

sunt mamica unei fetita de 8 ani si de curand a fost diagnosticata cu dislexie-disgrafie . Doamna dr nea recomandat scoala WALDORF. ce spuneti e bine sau.........

elena

acum 14 ani

Scrie pe Google '''' scoala Waldorf'''' si vei gasi multe informatii, forumuri de discutii. Scoala Waldorf este o alternativa la inv de stat. Este mai lejer sa inveti la acest tip de scoala. Copiii care invata aici nu au dizabilitati.

magda

acum 13 ani

este foarte adevarat ca invatatoarea nu este platita sa faca ore separat si depinde numai de dansa daca vrea sa faca ceva in plus sau nu,eu am o fetita cu dislexie,dar pe noi doamna invatatoare ne ajuta extraordinar de mult,ne-am implicat si noi insa dansa este un OM DEOSEBIT si face totul in mod gratiut,lucreaza in plus si se vad rezultatel ,despre profesor de sprijin ce sa zic,fetita mea a avut ghinionul sa aiba una care nu s-a implicat deloc si nici nu si-a dat interesul aproape deloc,insa invatatoarea.............ii doresc tot binele din lume