vreau sa slabesc

Tulburari de alimentatie

Postata de toctoc cu 10 ani in urma.

buna ma numesc andreea si as dori sa slabesc 30 de kilograme dar nu reusesc nustiu ce sa fac eu mananc de plictiseala si de stress

Raspunsuri (5)

FreeStyle11

acum 10 ani

In primul rand controleaza-ti modul de a manca.Nu manca de plictiseala sau de stres, invata sa mananci corect.Totusi vad ca vrei sa slabesti destul de mult.Ce greutate ai acum de vrei sa slabesti atata?
Regimul alimentar trebuie sa fie alcatuit din alimente nutritive dar fara multe calorii.Deci in principiu fructele(nu cele foarte dulci), legumele, carnea sp***a(pui,curcan,peste)la gratar de preferat, produse lactate slabe si oua mai rar.Deci practic proteine poti manca, carbohidratii si grasimile trebuie reduse destul de mult, painea poti sa o elimini de tot, inlocuieste carbohidratii cu altii de ex orez fiert, cartofi fierti.Poti consulta un nutritionist pt ca iti va da mai multe detalii.Inca un sfat util : numai manca noaptea, mananca pana in ora 7 seara si nu te mai gandi la mancare decat strict cat sa nu faci foame.Gaseste o ocupatie si asa nu te vei mai plictisi si nu vei mai manca mult.E o buna metoda psihologica de a trece mai usor peste un astfel de regim.
Si sportul e metoda de a da jos kilogramele.La sala te duci si faci in fiecare zi e cel mai bine exercitii cardio(banda,bicicleta).Incepi cu 10 minute daca poti si avansezi in functie de cat rezisti pe parcurs.Daca nu vrei la sala, desi e cel nai bine, alearga in parc sau fa exercitii acasa, desi acasa nu prea vei face mare lucru.
Mult succes!

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Ar fi bine sa consultati un nutritionist.

Dr. Raluca Muntean

acum 10 ani

Ceea ce descrieti dvs. se traduce prin "mancat emotional". De aceea , pe langa sfaturile legate de schimbarea modului de viata - scaderea aportului caloric si cresterea consumului de energie prin efort fizic - va indic si un consult la un psiholog supraspecilizat in eating-disorders. Recomandarea mea este psih. Iliescu Ileana , cu supraspecializarea in eating-disorders obinuta in Anglia , tel 0732439271:)

toctoc

acum 10 ani

multumesc frumos pentru sfatul dumneavoastra chiar vreau sa iau masuri pentru ca am 24 de ani si cantaresc 97 de kg la o inaltime de 1.66 cm si am probleme cu circulatia sangelui sunt plina de vene pe picioare si vad ca acum se agraveaza incep sa se ingroase din ce in ce mai mult.

Dr. Raluca Muntean

acum 10 ani

In momentul acesta aveti un indice de masa corporala de 35.02 kg/m2 (obezitate grd. 2 ) . Ideal ar fi sa ajungeti la 60 kg :)